Polska

Expose: Kultura to skarb, edukacja - wyrównanie szans

Polska

TVN24Donald Tusk o edukacji

Donald Tusk zapowiedział, że w edukacji, istotna będzie edukacja przedszkolna w środowiskach wiejskich. - Upowszechnienie przedszkoli, to najlepsza droga wyrównywania szans przy starcie w dorosłe życie, a także zapobiegania dziedziczeniu wykluczenia społecznego – przekonywał.

- Im lepiej będziemy obejmować małe dzieci zorganizowaną opieką i edukacją, tym większe szanse będą miały młode matki, aby pomyślnie rozwijać się zawodowo - stwierdził Tusk. Podkreślił, że edukacja musi być dopasowana do zdolności i zainteresowań poszczególnych uczniów, a z drugiej do oczekiwań rynku pracy. Dlatego - jak powiedział - dzieci kończące szkołę podstawową będą uzyskiwać diagnozę swoich możliwości, a gimnazjum, "zamiast przechowalnią dzieci w trudnym wieku, stanie się miejscem rozwijania i pogłębiania zainteresowań".

- Koncepcja szkolenia zawodowego i ustawicznego będzie doskonalona we współpracy ze środowiskiem pracodawców, bo oni najlepiej wiedzą, czego oczekują od przyszłych pracowników - deklarował premier.

Szef rządu obiecał zmiany w finansowaniu nauki i zwiększenie nakładów na uczelnie. - Będziemy wspierać środowisko akademickie i władze Wrocławia ws. lokalizacji Europejskiego Instytutu Technologicznego w Polsce - powiedział premier.

Tusk zapowiedział zmiany w Karcie Nauczyciela, które wprowadzą inną kwotę bazową dla płac nauczycielskich - co w praktyce spowoduje podwyżkę. Obiecał też poważną debatę i szerokie konsultacje ze środowiskami samorządowymi i nauczycielskimi nad pomysłem wprowadzenia bonu edukacyjnego.

Ocenił, że samorządy lokalne będą potrafiły lepiej niż władza centralna finansować edukację. - Chcemy też doprowadzić do sytuacji, w której rodzice będą decydowali jak wydać pieniądze na edukację swoich dzieci – powiedział. - A kto lepiej zadba o edukację niż rodzice? – pytał. - Wiemy to z własnego doświadczenia. Na galerii (w Sejmie –red.) siedzą moja córka i syn – dodał.

Krótko premier nawiązał także do spraw kultury. - Kultura to sprawa państwa, a nie państwowej administracji. Kultura i ludzie kultury to skarb, a nie kłopot – mówił premier przechodząc do części expose dotyczącej tej dziedziny.

Podkreślił, że stawia na rozwój sztuki współczesnej: - To dziedzina, w której rząd może dyskretnie, ale skutecznie pomóc – zaznaczył. Rząd ma zająć się także rozwojem przedsiębiorczości w kulturze: - To niedoceniana, ale potężna gałąź nie tylko kultury, ale i gospodarki – powiedział Tusk. Obiecał też rozbudowę infrastruktury kulturalnej.

Tusk zapowiedział też „odpolitycznienie nadzoru i bezpośredniego zarządzania mediami publicznymi”. – Nie zamierzamy zmieniać struktury mediów publicznych – powiedział jednak.

Przy okazji Tusk poruszył też temat organizacji pozarządowych: - Podstawą życia publicznego jest społeczeństwo obywatelskie i działalność organizacji pozarządowych - mówił. - Chciałbym, abyśmy rozpoczęli pracę nad strategią jego rozwoju, która potrwa co najmniej 15-20 lat. - W przyszłym roku na rozwój inicjatyw obywatelskich chcemy przekazać z budżetu 60 mln zł – deklarował premier.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości