TVN24 | Polska

Ewakuacja z Afganistanu. Dworczyk: wieczorem startuje kolejny samolot

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
asty,js,
momo/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Michał Dworczyk o ewakuacji z Afganistanu
Michał Dworczyk o ewakuacji z AfganistanuTVN24
wideo 2/3
TVN24Michał Dworczyk o ewakuacji z Afganistanu

Do tej pory do Polski przyleciało pięć samolotów z osobami ewakuowanymi z Afganistanu - poinformował w sobotę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że na ich pokładzie było ponad 260 osób. Zapowiedział, że w niedzielę rano w Warszawie wyląduje kolejny samolot z ewakuowanymi z Kabulu.

Na pokładach polskich samolotów znajdowali się zarówno obywatele Polski, jak i polscy współpracownicy w Afganistanie i ich rodziny. Wszyscy Polacy, którzy zgłosili się do MSZ, zostali już ewakuowani. Operacja prowadzona przez polskie służby odbywa się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL LOT ewakuowani dostają się do Polski.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Dworczyk: jutro rano w Warszawie wyląduje kolejny samolot

- Lista osób, które wspierały polskich żołnierzy czy polskich dyplomatów, a chciałyby skorzystać z możliwości ewakuacji jest dosyć długa i wciąż rośnie. Wciąż zgłaszają się kolejne osoby, one są oczywiście weryfikowane i dopiero potem wciągane na listę osób zakwalifikowanych do ewakuacji - tłumaczył Dworczyk podczas sobotniej konferencji prasowej. Jak informował, "sytuacja w Kabulu jest bardzo dynamiczna, jest cały czas problem z wejściem na część lotniska, która jest pod kontrolą sił sojuszniczych, dlatego dzisiaj nie można powiedzieć dokładnie, ile to osób jeszcze będzie".

Jak mówił, pracownicy MSZ i polscy żołnierze "cały czas pracują nad tym, by osoby, które się zgłaszały i które zostały wstępnie pozytywnie zweryfikowane przeprowadzać na bezpieczną część lotniska"

- Na pewno nad ranem wyląduje w Warszawie samolot, w którym będzie około 100 kolejnych ewakuowanych - zapowiedział. Jak dodał, maszyna ma wystartować z Kabulu dziś około godziny 19, a rotacja będzie odbywać się tak jak do tej pory, przez Uzbekistan.

Polska ewakuuje 300 Afgańczyków współpracujących z NATO

W piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poinformował, że Polska będzie odpowiedzialna za ewakuację 300 obywateli Afganistanu współpracujących z NATO. Zapowiedział, że trafią najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli z Afganistanu.

Talibowie kontrolują prawie cały AfganistanPAP

Autor:asty,js, momo/dap

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości