Polska

Premier wręcza milionową Kartę Dużej Rodziny

Polska

Premier z rodzinną wizytą
TVN 24Premier z rodzinną wizytą

Ewa Kopacz odwiedziła sześcioosobową rodzinę z Ciechanowa (Mazowieckie), której wręczyła milionowy egzemplarz Karty Dużej Rodziny. Zapewniła przy tym, że polityka prorodzinna jest jednym z priorytetów jej rządu.

Szefowa rządu, której towarzyszył minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Chcemy nie tylko mówić o pomocy dla wielodzietnych rodzin, ale to robić i staramy się to robić na co dzień (...) My przez te ostatnie lata zrobiliśmy wiele - mówiła premier.

Ile rząd robi dla rodziny

Kopacz poinformowała, że na stronie internetowej jej kancelarii pojawi się tzw. rodzinometr. Znajdą się tam szczegółowe informacje o polityce prorodzinne rządu m.in. o ponad 480 przedszkolach, ponad dwóch tysiącach żłobków, 500 tys. darmowych podręczników dla najmłodszych uczniów. Premier dodała, że w budżecie "na sztywno" zapisano 50 mln zł na nowe przedszkola i żłobki. - Dziś mówimy o 43 uczelniach, przy których studenci i studentki będą mogli mieć miejsce opieki dla swoich dzieci. Jest to program "Maluch na uczelni". My dziś mówimy: chcemy, aby zasiłek rodzicielski w wysokości tysiąca złotych trafił również do bezrobotnych, do tych co są zatrudnieni na umowę o dzieło, do rolników. Ten program rusza od 2016 r. To jest w projekcie ustawy, którego autorem jest pan minister Kosiniak-Kamysz i jego resort, który trafił już do Sejmu - podkreśliła Kopacz. - I wreszcie mówimy o programie "złotówka za złotówkę", czyli o tym programie ustawowym, który trafił do Sejmu. Dziś dzięki temu rozwiązaniu, ci którzy ubiegali się o zasiłek, ale przekroczyli próg ustawowy o te 10 gr., dostaną zasiłek. Pomniejszony, ale dostaną go - zadeklarowała szefowa rządu.

Pomoc dla licznych rodzin

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. Została wprowadzona w czerwcu 2014 roku na mocy rządowego programu. Honoruje ją 580 firm i instytucji w całej Polsce. Daje zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości