Polska

Morawiecki: to nam się należą odszkodowania

Polska

[object Object]
Premier odniósł się do kwestii reparacji wojennych. Materiał "Faktów" z dn.06.05.2019 r. Fakty TVN
wideo 2/35

Nie pozwolimy na płacenie komukolwiek odszkodowań, to nam należą się odszkodowania - mówił w sobotę w Mławie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, sytuacja, w której potomkowie ofiar muszą "cokolwiek płacić", to sytuacja, w której "świat staje na głowie".

Odnosząc się do bitwy pod Mławą w 1939 r. premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Mława to również miasto bohaterskiej obrony". - Wielkie pokłony, do ziemi, dla bohaterów tamtych dni - dodał.

"By nie było świata postawionego na głowie"

Mateusz Morawiecki nawiązał do odszkodowań, jakie Polska miałaby płacić innym państwom. W tym kontekście wspomniał wydarzenie, do którego doszło w Mławie 17 stycznia 1945 r. - niemiecki mord na Kalkówce. - Wspominam o tym też w hołdzie dla tamtych ofiar - mówił Morawiecki. Powiedział, że takich miejsc w Polsce jest więcej. - Głośno podkreślamy, że nie pozwolimy na żadne odszkodowania wypłacone komukolwiek, bo to nam należą się odszkodowania - mówił premier.

Morawiecki wskazał na wicemarszałka Senatu Adama Bielana, kandydata PiS do europarlamentu, który - jak mówił - "rozmawia o tym, by nie było świata postawionego na głowie". - Świata, gdzie ofiary, potomkowie ofiar musiały płacić komukolwiek na świecie - dodał.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości