Polska

Europoseł PiS: pomnik ku czci UPA musi zniknąć

Polska

tvn24Pomnik UPA w Hruszowicach postawiono nielegalnie w 1994 r.

Europoseł PiS Tomasz Poręba zaapelował do władz samorządowych i Rady Ochrony Pamięci Walki Meczeństwa o usunięcie pomnika upamiętniającego Ukraińską Powstańczą Armię w Hruszowicach. "Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana" - argumentuje eurodeputowany.

Tomasz Poręba wystosował w piątek listy do Andrzeja Kunerta - sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, do starosty przemyskiego oraz wójta gminy Stubno, na terenie której znajduje się pomnik ku czci OUN/UPA.

"Apeluję do Pana o podjęcie jak najszybciej interwencji w tej sprawie i usunięcie tego obiektu" - pisze w liście do sekretarza ROPWiM eurodeputowany.

Elementy ze Lwowa

Mowa o nielegalnym pomniku ku czci OUN/UPA postawionym w 1994 r. na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach. Obiekt ma kształt łuku zwycięstwa, a w jego centralnym punkcie znajduje się godło Ukrainy i napis: "Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę". Fragmenty kamienne i tablice z brązu zostały przywiezione do Lwowa i umieszczone na cokole przez mieszkańca miejscowości, byłego członka UPA.

"UPA wymordowało ponad 100 tys. osób, tylko dlatego, że byli Polakami. Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana" - pisze poseł Poręba.

"Próba relatywizowania"

Za usunięciem pomnika, zdaniem eurodeputowanego, przemawia również fakt, że został on postawiony nielegalnie, bo "bez konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa".

"Już w 1995 roku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stwierdził, że obiekt powinien zostać rozebrany. Wielokrotnie zwracał na to uwagę także Pana Poprzednik, śp. Andrzej Przewoźnik. Jest to obiekt czysto symboliczny, nie kryje żadnego pochówku UPA, więc nie może być mowy o legalizacji do tego miejsca" - podkreśla Poręba w piśmie do sekretarza ROPWiM.

Poseł zaznaczył również, że istnienie pomnika "jest próbą relatywizowania historii poprzez upamiętnianie miejsc i osób, które na tych terenach dokonywały zbrodniczych mordów na ludności polskiej".

Autor: aj\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości