Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę. Rozmowa z autorkami reportażu "Taka twoja uroda"

Autor:
asty/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę
Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę
TVN24
TVN24Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę

W czwartek obchodzono Światowy Dzień Endomteriozy, czyli choroby dotykającej co dziesiątą kobietę. Bywa, że lekarze często nawet nie podejrzewają takiej diagnozy, a to sprawia, że prawidłowe rozpoznanie i leczenie endometriozy to często kwestia lat. W łódzkiej Mediateco MeMO zorganizowano pokaz reportażu "Taka twoja uroda" oraz spotkanie z jego autorkami - dziennikarkami "Faktów TVN" Katarzyną Górniak oraz Magdą Łucyan.

- To spotkanie było przemiłą sytuacją, bo przyszły kobiety, które widziały nasz reportaż i kobiety, które są chore na endometriozę, więc była wymiana doświadczeń, przeżyć i zmagań z tą chorobą, i walką o diagnozę – mówi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Górniak.

- Historie tych pacjentek są straszne. To są historie kobiet, które wiele lat żyją w potwornym bólu, w niezrozumieniu, często samotne, porzucone przez rodzinę i bliskich – podkreśla.

ZOBACZ REPORTAŻ "TAKA TWOJA URODA" W INTERNECIE W TVN24 GO

Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietęTVN24

Współautorka reportażu Magda Łucyan zwraca uwagę, że "pytania kobiet chorych na endometriozę się powtarzają, ponieważ system w zasadzie je wyklucza". – Podstawowe pytanie brzmi: Czy i kiedy powstanie system, który te kobiety dostrzeże i pozwoli im na właściwą diagnozę i leczenie – dodaje.

Dziennikarka przyznaje, że historie kobiety chorych na endometriozę są "niezwykle powtarzalne". – Przechodzą wieloletnią, trudną drogę, żeby dowiedzieć się, co im dolega i by znaleźć w końcu lekarza, który uwierzy w ich ból i cierpienie, i wreszcie, by mieć przeprowadzoną właściwą operację, jeśli taka jest konieczna – podkreśla.

Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę

Endometrioza to choroba występująca u około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Problem stanowią komórki typowej dla wnętrza macicy błony śluzowej (endometrium) obecne w nietypowych miejscach, zwłaszcza jamie brzusznej.

W Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"
W łódzkiej Mediatece MeMO zorganizowano pokaz reportażu "Taka Twoja uroda"tvn24

Te nieprawidłowe ogniska podczas cyklu menstruacyjnego podlegają takim samym zmianom, jak prawidłowe endometrium.

W rezultacie tworzą się cysty i dochodzi do bliznowacenia narządów - np. jajników, jajowodów, pęcherza moczowego i odbytu. Stany zapalne powodują przewlekły ból brzucha, a u części cierpiących na endometriozę kobiet występuje bezpłodność.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Taka twoja uroda"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości