Prezydent odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów

TVN24

Suski: pismo w sprawie kandydatury na marszałka Sejmu już napisanetvn24
wideo 2/36

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. W piątkowym głosowaniu Sejmu została ona wybrana na marszałka tej izby parlamentu.

Obecny marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zgodnie z czwartkową zapowiedzią, w piątek złożył rezygnację z tej funkcji. Poinformowała o tym po posiedzeniu Prezydium Sejmu przed godz. 14 wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO).

Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

W piątkowym głosowaniu Elżbieta Witek została wybrana na funkcję marszałka Sejmu.

Wcześniej przed godz. 15. na stronach sejmowych pojawił się wniosek złożony przez Prawo i Sprawiedliwość w sprawie powołania Elżbiety Witek na stanowisko szefowej niższej izby parlamentu.

ZOBACZ WNIOSEK >

Wcześniej w piątek, powołując się na swoje źródła, o jej kandydaturze informowała Polska Agencja Prasowa. Taką decyzję kierownictwa PiS zdawała się też potwierdzać europosłanka, a wcześniej wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, przekazując tę informację na Twitterze.

Wcześniej w gronie osób, które mogłyby zastąpić Marka Kuchcińskiego, wymieniało się Ryszarda Terleckiego, Małgorzatę Wassermann i Małgorzatę Gosiewską.

Prezydent odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2019 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji" - przekazała z kolei na Twitterze po godz. 14. Kancelaria Prezydenta.

Według PAP dotychczasową szefową MSWiA zastąpi koordynator do spraw służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Kandydatki opozycji

Klub PO-KO zgłosi kandydaturę obecnej wicemarszałek Izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Informował o tym w czwartek szef klubu Sławomir Neumann.

W piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że wiceszefowa PSL Urszula Pasławska jest oficjalnym kandydatem jego klubu.

Terlecki: kandydatura Elżbiety Witek to świetny pomysł

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany w piątek, czy kandydatura Elżbiety Witek to dobry pomysł, odpowiedział: "świetny". Dopytywany, czy jest ona pewna, odparł: - Pewne nic nie jest, dopóki nie zgłosimy oficjalnie kandydatury.

- Będzie czas na zgłoszenie kandydatur, myślę, że około 15.30 rozpoczniemy posiedzenie [Sejmu - przyp. red.] - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Ryszard Terlecki o kandydaturze Elżbiety Witek na stanowisko marszałka Sejmu
tvn24

Jak doszło do rezygnacji?

Rezygnacja marszałka Marka Kuchcińskiego ma związek z doniesieniami, które od dwóch tygodni pojawiały się w mediach. Składając w poniedziałek oświadczenie w tej sprawie, marszałek Kuchciński stwierdził, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Zapewnił, że "nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu".

RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego >

Według dokumentów, do których dotarł portal tvn24.pl, żona marszałka została wpisana jako jedyny pasażer Gulfstreama po wysłanej z gabinetu marszałka korekcie, która dotyczyła - jak określono - "dodatkowego lotu". W środę nasz portal ujawnił, że wśród pasażerów rządowych lotów marszałka o statusie HEAD byli Stanisław Piotrowicz z żoną Marią, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska czy Zbigniew Ziobro.

Tego samego dnia Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego.

W czwartek z kolei pojawiły się informacje o tym, że rządowym samolotem leciała także siostra marszałka, Beata Kuchcińska, wicepremier Piotr Gliński, a także europosłowie Beata Mazurek i Joachim Brudziński.

Kilka godzin później marszałek zapowiedział złożenie dymisji.

Autor: KB/adso / Źródło: tvn24

Raporty: