TVN24 | Polska

Ełk. Powstała ponad sto lat temu, po wojnie mogła być taksówką lub karawanem. Niezwykła kareta do obejrzenia w muzeum

TVN24 | Polska

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Ełk. Częścią wystawy w muzeum historycznym stała się zabytkowa kareta
Ełk. Częścią wystawy w muzeum historycznym stała się zabytkowa kareta Marta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku
wideo 2/5
kareta

Muzeum Historyczne w Ełku (województwo warmińsko-mazurskie) udostępniło zwiedzającym unikatowy eksponat. To, pochodząca z końca XIX wieku, kareta. Według muzealników pojazd jest niezwykle cenny i rzadki w skali kraju, głównie dlatego, że przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie. Kareta - jak przypuszczają historycy - była wykorzystywana jeszcze po II wojnie światowej, prawdopodobnie jako taksówka lub karawan.

- Pojazdy tego typu były produkowane i używane na Śląsku Cieszyńskim - mówi Dariusz Jurczak, edukator z Muzeum Historycznego w Ełku.

To właśnie tam można obejrzeć, pochodzącą z końca XIX wieku, karetę którą placówka nabyła w 2019 roku od osoby prywatnej z okolic Grajewa. Teraz pojazd jest już po, dofinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kompleksowej konserwacji.

Oryginalny jest nawet fartuch stangreta

Pojazdy tego typu były produkowane i używane na Śląsku CieszyńskimMarta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku 

Prace przeprowadzono w taki sposób, aby w minimalnym stopniu ingerować w oryginalną substancję zabytku. A ta - jak mówią muzealnicy - przetrwała w praktycznie niezmienionym stanie. Kareta ma oryginalne: wszystkie części konstrukcyjne podwozia i nadwozia, tapicerkę wnętrza i kozła oraz fartuch stangrecki.

- Po konserwacji tapicerka wygląda jak nowa, a to przecież materiał, który ma ponad sto lat – podkreśla nasz rozmówca. 

Po wojnie wykorzystywana jako karawan lub taksówka?

W karecie znaleziono między innymi papierki po cukierkach i modlitewnikMarta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku

Niestety nie znamy historii tego pojazdu. – Możemy się tylko domyślać, że - być może jako taksówka czy karawan – jeździł on na terenie Śląska Opolskiego bądź Dolnego Śląska jeszcze w czasach po drugiej wojnie światowej. W środku znaleziono między innymi pudełka po papierosach, papierki po cukierkach raczkach oraz – wydrukowany w latach 50. XX wieku w Opolu – modlitewnik – opowiada Dariusz Jurczak.

Dodaje, że ciekawostką są szyby zamykane na paski. – Dziś w niektórych modelach samochodów mamy jeszcze korbki, dzięki którym można otworzyć lub zamknąć szybę. W karetach wyglądało to tak, że odczepiało się pasek i szyba wpadała do wnętrza drzwi – wyjaśnia edukator.

Szyby pojazdu zamykane były na paskiMarta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku 

Ruszają zajęcia edukacyjne

Pojazd będzie jednym z eksponatów, które zostaną wykorzystywane w ramach - rozpoczynających się pod koniec listopada - bezpłatnych zajęć edukacyjnych na temat historii rozwoju transportu.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Oprócz karety, uczniowie będą mogli oglądać chociażby parowóz z 1951 roku, wagony z początku XX wieku czy też pług śnieżny z 1908 roku.

Eksponat będzie wykorzystywany podczas zajęć edukacyjnychMarta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku 
Eksponat można podziwać w Muzeum Historycznym w Ełku

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku

Pozostałe wiadomości