Osoby starsze powinny się zaszczepić przeciwko grypie. Ale nie wszystkich na to stać

TVN24 | Polska

Autor:
Anna Wilczyńska
Źródło:
TVN24
Problemy ze szczepieniami na grypęTVN24
wideo 2/4
TVN24Problemy ze szczepieniami na grypę

Osoby starsze koniecznie powinny zaszczepić się przeciwko grypie. Warto też zaszczepić się przeciwko pneumokokom. Lekarze uważają, że tylko tak możemy uniknąć poważnych kłopotów jesienią. Tyle, że w apelu tym przeszkadza koszt szczepionki, bo choć wysoki nie jest, to dla części seniorów stanowi barierę nie do przejścia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Elżbieta Kubis przeciwko grypie szczepi się od lat. Zaczęła, gdy jeszcze pracowała jako kierownik biblioteki na warszawskiej Ochocie. - Wtedy to było bardzo ważne, bo ludzie jednak szli do lekarza, brali zwolnienie i szli do biblioteki. Było tak szczególnie wtedy, gdy większość ludzi dużo czytała - mówi.

Teraz regularnie korzysta z darmowych programów szczepień przeciwko grypie finansowanych przez władze stolicy. - Od iluś lat miasto płaci za szczepienia, więc ja już nie płacę - przyznaje Elżbieta Kubis. W tym roku szczepienia przeciwko grypie też nie odpuści.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Eksperci zachęcają osoby starsze do szczepień przeciwko grypie

"Najtrudniejsze będzie przechorowanie jednej i drugiej choroby"

Gdyby wszyscy chcieli się szczepić równie chętnie, na jesieni mielibyśmy mniejszy kłopot - mówią lekarze. - Chodzi przede wszystkim o szczepienia przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie - podkreśla prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Z kolei prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii podkreśla, że "tej jesieni będziemy mieli niewątpliwie wszystkie paragrypy". - Niewątpliwie grypę, będziemy mieli niewątpliwie pneumokoki i na to nakładający się COVID - dodaje.

Współwystępowanie tych infekcji może doprowadzić do niewydolności całego systemu ochrony zdrowia, ale to nie wszystko - kontaktu z kolejnymi drobnoustrojami mogą po prostu nie wytrzymać pacjenci. W szczególności ci starsi i schorowani. - W kontekście tego sezonu grypowo-covidowego najtrudniejsze będzie przechorowanie jednocześnie jednej i drugiej choroby i to jest wyzwanie dla pacjentów, i tutaj nawet eksperci wirusolodzy używają określenia superinfekcja - wskazuje ekspert WHO Łukasz Durajski.

Lekarze obawiają się połączenia sezonu grypowego i wzrostu zakażeń koronawirusemTVN24

Eksperci zachęcają do szczepień - szczególnie osoby starsze, ale nie wszyscy mają szansę na tańszy lub bezpłatny preparat. Apteczna cena jednej ze szczepionek przeciwko grypie wynosi nieco ponad 40 złotych, przy 50-procentowej refundacji nieco ponad 20 złotych. A ta przysługuje osobom po 65 roku życia i pacjentom przewlekle chorym.

- Do refundacji zostało zgłoszonych do Ministerstwa Zdrowia milion 700 tysięcy sztuk - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. A gdyby było wielu chętnych - ministerstwo ma negocjować większe dostawy. Minister zdrowia zapowiedział, że planowana jest 100-procentowa refundacja szczepionki przeciwko grypie - dla pracowników ochrony zdrowia. - Tutaj około 500 tysięcy osób będzie miało szansę na pełną refundację, jeśli tylko są w systemie ochrony zdrowia - mówi Łukasz Szumowski.

Możliwe, że tańsze, refundowane szczepionki dostaną też trochę młodsi pacjenci niż ci, którym przysługują one obecnie. - Nie wykluczamy obniżenia tej granicy do 60 lat, ale tutaj ważna będzie rekomendacja zespołu powołanego przy ministrze zdrowia - mówi Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia zgłosiło do refundacji 1,7 miliona szczepionekTVN24

Samorządy finansują szczepienia

Zupełnie bezpłatnie przeciwko grypie mogą się zaszczepić seniorzy w ramach miejskich programów - między innymi w Poznaniu i Warszawie. - Wystarczy mieszkać w Warszawie, być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy i oczywiście odprowadzać podatki w Warszawie - informuje rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

To spory koszt dla samorządów - w zeszłym roku w Częstochowie, gdzie podobne programy funkcjonowały od lat, pieniędzy na szczepienia nie wystarczyło. W tym roku, ze względu na pandemię program ma być jednak wznowiony. Głęboko do kieszeni muszą sięgnąć seniorzy, którzy chcieliby się zaszczepić przeciwko pneumokokom - refundacja przysługuje tylko dzieciom.

Pozostają samorządowe programy, osoby po 65 roku życia bezpłatnie zaszczepią się między innymi w województwie pomorskim. Członkini zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska informuje, że "potencjalnie będzie mogło skorzystać około 2300 osób". Pani Elżbieta Kubis z Warszawy za szczepionkę przeciwko pneumokokom zapłacić musiała z własnej kieszeni - kosztowało to aż 300 złotych.

Autor:Anna Wilczyńska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24