Ekshumacja gen. Sikorskiego już w lipcu?

Polska

Aktualizacja:
TVN24Historycy i politycy chcą wyjaśnić śmierć gen. Sikorskiego

Ekshumacja generała Władysława Sikorskiego jest możliwa już w lipcu. "Dziennik" donosi, że w podległej rządowi Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powstaje plan ekshumacji szczątków premiera polskiego rządu emigracyjnego i Naczelnego Wodza.

Gen. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku w czasie startu swego samolotu z brytyjskiej bazy w Gibraltarze. Do dziś tajemnica jego śmierci nie została do końca wyjaśniona.

Odpowiedzialna za opiekę nad wojskowymi grobami Rada prace nad przygotowaniem ekshumacji rozpoczęła w poniedziałek, po tym, jak prezydent i premier poparli pomysł wydobycia i zbadania zwłok generała.

- Źle się stało, że podczas pierwszej ekshumacji w 1993 roku nikt nie zdecydował się na wykonanie ekspertyz szczątków. Dlatego teraz trzeba to zrobić bardzo porządnie - mówi "Dz" sekretarz Rady Andrzej Przewoźnik.

Plan ekshumacji przewiduje powołanie specjalnej komisji państwowej, która w porozumieniu z krakowską kurią zorganizowałaby operację wydobycia i zbadania szczątków premiera. Najpierw jednak potrzebna jest oficjalna decyzja oraz formalna zgoda kardynała Stanisława Dziwisza, który jako metropolita krakowski jest opiekunem katedry na Wawelu. To tam spoczywają szczątku generała.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24