Ekonomista, wuefista, europosłanka. Oto nowi ministrowie rządu Tuska

Polska

W rządzie Tuska jest sześciu nowych ministrów, siódmy - z nową funkcją wicepremiera

Bankowy ekonomista, nauczyciel WF-u, europosłanka, a także była szefowa kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego i specjalista od podatków zostali nowymi ministrami w rządzie Donalda Tuska.

Mateusz Szczurek - minister finansów Ma 38 lat i jest jednym z najmłodszym ministrów finansów III RP. Młodszy od niego był Stanisław Kluza, który ministrem finansów był w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Do tej pory był głównym ekonomistą banku ING na Europę Środkową Wschodnią.

Jak powiedział premier Donald Tusk, jego kandydaturę na to stanowisko poparł były już minister finansów Jacek Rostowski.

Szczurek to doktor ekonomii Uniwersytetu Sussex, a także wykładowca ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytecie Sussex i w Goethe Business School (Frankfurt).

- Moim zadaniem jest umożliwienie skoku rozwojowego. Zapewnienie, aby ten skok nie okazał się skokiem w przepaść. To nie jest wszystko. Zbilansowana polityka fiskalna to jest podstawa, której wielu krajom brakuje. Jednocześnie potrzeba czegoś więcej, tego, by polscy przedsiębiorcy kierowali swoją energię na innowacje, a nie np. omijanie przepisów. Tego zadania musimy się podjąć - powiedział nowy minister finansów.

Poinformował, że tematem jego doktoratu były kryzysy finansowe i płynność międzynarodowa. - Mam nadzieję, że zastosowania do niego nie będzie - żartował.

Elżbieta Bieńkowska wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju

Ma 49 lat. Absolwentka filologii orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej. Przez całą karierę zawodową związana z wdrażaniem funduszy europejskich. W latach 1999-2007 była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 1999 pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. strategii rozwoju województwa. Wcześniej pracowała w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie uczestniczyła m.in. w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa. W latach 2007-2013 minister rozwoju regionalnego. Ekspert w projektach międzynarodowych, wykładowca i autorka publikacji.

- Przed nami ogromny wysiłek i wyzwanie związane z nowym unijnym budżetem na lata 2014-20. Chcemy, aby w roku 2020 Polska była krajem konkurencyjnym na mapie Europy i świata, nie z powodu taniej siły roboczej, tylko z powodu tego, co się rodzi w naszych głowach i jak cenne to będzie - powiedziała Bieńkowska na wspólnej konferencji z premierem.

Jej zdaniem, by to osiągnąć, trzeba zrobić jeszcze jeden ogromny krok infrastrukturalny i modernizacyjny. Podkreśliła, że na politykę spójności Polska ma ponad 80 mld euro, czyli znacznie powyżej 300 mld zł. - Tę kwotę musimy dobrze wydać - oświadczyła.

Joanna Kluzik-Rostkowska - minister edukacji narodowej Ma 50 lat. Była minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i szefową jego sztabu wyborczego jako kandydata na prezydenta z ramienia PiS.

Na początku listopada 2010 r. decyzją Komitetu Politycznego PiS wraz z Elżbietą Jakubiak została wykluczona z partii.

W połowie listopada 2010 r. wspólnie z kilkoma politykami PiS ogłosiła założenie stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, które potem przekształciło się w partię. Kluzik-Rostkowska stała na jej czele, a także klubu parlamentarnego PJN.

W czerwcu 2011 r. zrezygnowała z członkostwa w partii i jej klubie parlamentarnym, podejmując współpracę z Platformą Obywatelską.

W wyborach parlamentarnych została liderem listy PO do Sejmu w okręgu rybnickim, skąd uzyskała poselski mandat. Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że ma zamiar kontynuować przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków, będzie też chciała umożliwić dostęp do tańszych podręczników i sprawić, by młode pokolenie było przygotowane do wejścia na rynek pracy.

Poinformowała, że będzie też chciała podnieść kwestię cen podręczników, choć "wiele się w tej sprawie wydarzyło". - Ciągle uważam, że podręczniki są zbyt drogie. Jest to zbyt duże obciążenie dla bardzo wielu polskich rodzin - zauważyła.

Joanna Kluzik-Rostkowska nowym ministrem edukacjitvn24

Maciej Grabowski - minister środowiska Ma 54 lata. Doktor ekonomii (Uniwersytet Gdański) oraz inżynier nawigator (Wyższa Szkoła Morska w Gdyni). Od marca 2008 roku w Zespole Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. W listopadzie 2008 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie był odpowiedzialny za system podatkowy.

W latach 2011-2012 członek Komisji Nadzoru Finansowego, a od lutego 2013 Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych. - Wydaje mi się, że nasze bogactwa naturalne mogą być jeszcze mocniejszym bodźcem rozwoju kraju. Przyspieszenie wydobycia gazu z łupków jest dla mnie priorytetem - mówił podczas konferencji.

Lena Kolarska-Bobińska - minister szkolnictwa wyższego i nauki Ma 66 lat. Jest socjologiem i profesorem. Była wieloletnim pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, a także dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych.

Maciej Grabowski ministrem środowiskatvn24

Jest posłanką do Parlamentu Europejskiego. W 2011 nominowana została do nagrody MEP Awards dla najbardziej pracowitych posłów Parlamentu Europejskiego w kategorii "Energia".

- Nauka jest wygraną budżetu europejskiego - ze względu na środki. Musimy teraz zacząć wydawać efektywnie i skutecznie te pieniądze, wspólnie ze środowiskami naukowymi. Wywodzę się ze środowiska naukowego, właściwie nie mam poczucia, żebym z niego wyszła, a teraz będę jeszcze ściślej współpracowała tam w nowej roli - powiedziała Kolarska-Bobińska.

Lena Kolarska-Bobińska ministrem naukitvn24

Andrzej Biernat - minister sportu

Ma 53 lata. Z zawodu nauczyciel. Obecnie szef łódzkich struktur PO.

Zasłynął tym, że w konflikcie Tusk-Schetyna mocno opowiedział się po stronie premiera, ostro krytykując wiceszefa PO i sprzeciwiając powtórzeniu wyborów na Dolnym Śląsku. Schetyna przegrał je tam z Jackiem Protasiewiczem, stronnikiem Tuska.

Biernat zażartował, że na sporcie, medycynie i oświacie w Polsce zna się każdy. - Tym bardziej będzie trudne, żeby do czegokolwiek państwa przekonać lub nie - zwrócił się do obecnych na konferencji prasowej dziennikarzy. "Każdy z nas sportu dotknął, czy przez lekcje WF-u, czy wyczynowe uprawianie sportu. Wymiar społeczno-edukacyjny wydaje się najważniejszy - podkreślił. Zaznaczył, że już została zbudowana "piękna infrastruktura", a zespół ustępującej minister Joanny Muchy przygotował świetne programy edukacyjno-społeczne. - Mam ułatwione zadanie wchodząc do tego ministerstwa - powiedział.

Andrzej Biernat ministrem sportutvn24

Rafał Trzaskowski - minister cyfryzacji i administracji Ma 41 lat. Z wykształcenia politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich. Od 2009 r. jest posłem w Parlamencie Europejskim.

Zna cztery języki obce - angielski, francuski, hiszpański i rosyjski. W latach 2000-2001 pracował jako doradca ówczesnego sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa UKIE, Jacka Saryusz Wolskiego. Wcześniej (od 1995 roku) był m.in. tłumaczem symultanicznym (głównie w SMG/KRC Instytucie Badania Rynku).

Wykładowca w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 r.) oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Wykłada przedmioty dotyczące podejmowania decyzji w Unii Europejskiej oraz teorii integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.

O Trzaskowskim zrobiło się głośno za sprawą jego kampanii w wyborach do PE. Prowadzona głównie w internecie, za pośrednictwem spotów, narobiła dużo szumu i uczyniła go znaną osobą. W kampanii wyborczej popierali go m.in. Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau, Michał Żebrowski, Piotr Adamczyk, Urszula Dudziak. Dzięki temu uzyskał 47 wynik wyborczy w Polsce, zdobywając 25178 głosów.

Trzaskowski był szefem sztabu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w zwycięskich dla niej wyborach samorządowych w 2010 roku.

- Ochrona danych osobowych, internetu, dostęp do informacji publicznej i chmura obliczeniowa - to szalenie istotne rzeczy, by Polska mogła się dalej rozwijać - powiedział Trzaskowski.

Zapewnił jednocześnie, że będzie się starał sprostać tym wyzwaniom.

Rafał Trzaskowski szefem MACtvn24

Autor: MAC/ ola / Źródło: tvn24.pl

Raporty: