Egzamin ósmoklasisty. Rusza sesja dodatkowa

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Marcin Smolik o egzaminie ósmoklasisty

Do egzaminu ósmoklasisty w dodatkowym terminie podchodzi około 2,8 tys. uczniów z całej Polski. Wyniki, podobnie jak ich koledzy i koleżanki, którzy rozwiązywali zadania w czerwcu, poznają pod koniec lipca. Są kluczowe przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbywał się w cieniu koronawirusa. Początkowo zaplanowane na kwiecień egzaminy w związku z pandemią trzeba było przesunąć. Ostatecznie rządzący zdecydowali, że choć uczniowie rok szkolny 2019/2020 kończyć będą zdalnie, to egzaminy odbędą się na terenie szkół, ale w reżimie sanitarnym. Przeprowadzono je w dniach 16-18 czerwca dla około 350 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół podstawowych.

Ci, którzy nie mogli z powodów losowych zrobić tego w pierwszym terminie, do egzaminu podchodzą teraz. Tzw. sesja dodatkowa rozpoczęła się we wtorek 7 lipca.

Przyrost na Śląsku i Mazowszu

- Z naszych danych wynika, że do egzaminu podejdzie około 2,8 tys. uczniów, czyli mimo pandemii jest to rząd wielkości porównywalny do lat ubiegłych – informuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. I dodaje: - Rzeczywiście widzimy, że na Śląsku i Mazowszu, czyli tam gdzie zachorowań i osób w kwarantannie było więcej, tych uczniów też jest więcej niż w latach ubiegłych, ale w skali kraju różnicy nie widać.

W większości przypadków konieczność napisania egzaminu w dodatkowym terminie wynika z kwestii indywidualnych. Są jednak miejsca, gdzie do egzaminu przystępują wszyscy uczniowie danej szkoły. Na przykład z powodu koronawirusa egzamin nie odbył się w ogóle w pierwszym terminie w szkole w Gielniowie w województwie mazowieckim. U jednego z tamtejszych nauczycieli wykryto koronawirusa. O pozytywnym wyniku badania u nauczycielki ze szkoły miejscowy sanepid dowiedział się w sobotę przed egzaminami. Nauczycielka wcześniej prowadziła w szkole konsultacje dla uczniów klas ósmych przygotowujące do egzaminów. Kobietę skierowano do izolacji domowej, a szesnaścioro uczniów, z którymi miała kontakt, objęto wraz z rodzinami kwarantanną. W sumie było to około 70 osób. Uczniowie w Gielniowa podchodzą do egzaminu właśnie w dodatkowym terminie.

Wiceminister Marzena Machałek o egzaminie ósmoklasisty

Maseczki i utrzymywanie dystansu

Choć obostrzenia związane z koronawirusem w Polsce są stopniowo łagodzone, to akurat nie w kwestii egzaminów zewnętrznych. Egzamin w sesji dodatkowej, podobnie jak wcześniej ten w sesji głównej, przeprowadzany jest w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i głównego inspektora sanitarnego. To oznacza między innymi, że dzieci po szkole muszą poruszać się w maseczkach lub innych osłonach na nos i usta (mogą je zdjąć dopiero w ławie egzaminacyjnej), a jeśli w klasie egzamin rozwiązuje więcej uczniów, musi ich dzielić co najmniej 1,5 metra.

W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek, uczniowie rozwiązują zadania z języka polskiego. W drugim dniu, w środę, odbędzie się egzamin z matematyki. W trzecim dniu, w czwartek, z języka obcego.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty, niezależnie czy uczniowie pisali go w sesji głównej, czy w sesji dodatkowej, absolwenci poznają do 31 lipca. Wyniki egzaminu są jednym z kluczowych elementów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, czyli liceów, techników i branżówek.

Rekrutacja do szkół 2020. Pandemia przeniosła drzwi otwarte w świat gryFakty TVN

Harmonogram pandemicznej rekrutacji

Harmonogram rekrutacji rok szkolny 2020/2021 został dostosowany do nowych terminów egzaminów. - Od 15 czerwca ósmoklasiści mogą składać wnioski do szkół średnich. Ten etap będzie trwał do 10 lipca. W tym czasie szkoły, które wymagają dodatkowych egzaminów, mogą przeprowadzić takie testy między 23 czerwca a 7 lipca – tłumaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski. Chodzi o specjalistyczne testy sprawdzające dodatkowe kompetencje, np. językowe, sportowe, artystyczne.

Do 10 lipca należy złożyć w szkole pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły, natomiast od 31 lipca do 4 sierpnia - zaświadczenie o wyniku egzaminu.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych zostaną ogłoszone 12 sierpnia. W dniach od 13 do 18 sierpnia trzeba będzie potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły. 19 sierpnia zostaną ogłoszone ostateczne listy kandydatów przyjętych do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2020/2021.

- Później będzie czas na odwołania i ich rozpatrywanie - poinformował Piontkowski.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl