CKE za odroczeniem wprowadzenia czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji
wideo 2/4
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że CKE rekomenduje odłożenie w czasie wprowadzenia egzaminu z czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty. Ostateczną decyzję w tej sprawie ogłosi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował we wtorek w rozmowie z RMF FM o spotkaniu z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem w sprawie planowanych zmian w przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty i na maturach. Szef CKE przyznał, że członkowie Komisji "byliby za takim rozwiązaniem", by wprowadzenie czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty zostało odłożone w czasie. - Ostateczną decyzję będzie przekazywał minister Czarnek – zaznaczył Smolik.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Egzamin ósmoklasisty jest obecnie trzydniowy: pierwszego dnia uczniowie zdają egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, trzeciego – z wybranego języka obcego nowożytnego, przy czym uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. W takiej formie – trzy dni, trzy egzaminy – egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do tego roku. Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ma trwać cztery dni – uczniowie będą zdawali także egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia.

CZYTAJ WIĘCEJ: "To jeszcze dzieci". Czy minister, "ojciec siódmoklasisty", tego nie widzi?

Wraz z wydłużaniem nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat od roku szkolnego 2017/2018 zaczęto wprowadzać stopniowo nową podstawę programową nauczania, począwszy od klasy I, IV i VII. Wprowadzając reformę, zdecydowano, że egzamin z pełnej czterodniowej formule jako pierwsi zdawać będą uczniowie, którzy od IV klasy uczą się zgodnie z nową podstawą. Są to uczniowie, którzy w tym roku szkolnym uczą się w klasach VII szkoły podstawowej.

Priorytety edukacyjne ministraTVN24

"Całości nie da się nadrobić"

Od kilku miesięcy zbierane są w internecie podpisy pod apelem do szefa MEiN o przesunięcie wprowadzenia czwartego przedmiotu egzaminacyjnego. Sygnatariusze apelu wskazują, że fizyka i chemia to przedmioty, których uczniowie uczą się dopiero od VII klasy oraz że są to przedmioty, których nauka jest bardzo trudna w formie zdalnej, więc uczniowie mogą mieć zaległości niemożliwe do nadrobienia w przyszłym roku szkolnym.

Szef MEiN na początku kwietnia poinformował, że jeśli chodzi o przyszłoroczną maturę i egzamin ósmoklasisty "skłaniamy się do tego, żeby kontynuować to, co jest na maturze i na egzaminie ósmoklasisty w tym roku". - Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne ułatwienia są konieczne, bo całości nie da się po prostu nadrobić – odpowiedział Czarnek.

Decyzją ministra edukacji i nauki w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24