TVN24 | Polska

Miało być 187 milionów złotych, będzie 280. Senat przyjął nowelizację ustawy

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Uczniowie wracają do szkół
Uczniowie wracają do szkółTVN24
wideo 2/4
TVN24Uczniowie wracają do szkół

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy, która przewiduje zwiększenie subwencji oświatowej. Pierwotnie kwota miała być powiększona o 187 milionów złotych, ale w myśl przegłosowanej poprawki ma ona wzrosnąć do 280. Środki mają być przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla uczniów po powrocie do szkół.

Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych, wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił w połowie kwietnia. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jedna z przyjętych poprawek zakładała zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej o 280 milionów złotych, a nie o 187 milionów, jak zakładano w noweli. W poprawce doprecyzowano też, że zostaną one przeznaczone na sfinansowanie kosztów prowadzenia zajęć wspomagających dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół artystycznych prowadzonych po powrocie do nauczania w szkołach.

Senackie poprawki

Senat przyjął nowelizację również z poprawkami wykreślającymi możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach, dotyczących praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii oraz przedłużenia wydawania dokumentów kategorii pierwszej, drugiej i trzeciej, które nie spełniają minimalnych wymogów - te zapisy wprowadził Sejm w czasie prac nad projektem ustawy.

Według opinii biura legislacyjnego, przedstawionej we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, artykuły niedotyczące subwencji oświatowej, zostały wprowadzone z naruszeniem konstytucyjnej zasady stanowienia prawa - poprawki, które są zgłaszane w toku procedowania ustawy, powinny polegać na uzupełnieniu i pogłębienie treści ustawy, a nie stanowić "odrębną materię".

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości