Polska

Ebola w Polsce? "Ryzyko zachorowania mniejsze niż szansa na szóstkę w Totolotka"

Polska

Ebola w Polsce? "Ryzyko zachorowania mniejsze niż szansa na szóstkę w Totolotka"
tvn24WHO zaleca, aby kraje przygotowały się na wykrywanie wirusa Ebola

W Polsce nie ma zagrożenia wirusem Ebola. Dla przeciętnego obywatela ryzyko zachorowania jest mniejsze niż prawdopodobieństwo wygrania "szóstki" w Totolotka - mówił na antenie TVN24 Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny.

Główny inspektor sanitarny podkreślił jednocześnie, że trzeba być przygotowanym na wypadek pojawienia się w Polsce choroby.

- Ryzyko jest małe, ale możliwe - przyznał Marek Posobkiewicz dodając, że osoba zarażona mogłaby przybyć do Polski lub innego kraju europejskiego samolotem z Afryki.

Wyjaśnił, że gdyby do Polski przybyła osoba z podejrzeniem zarażenia wirusem Ebola, trafiłaby do szpitala, gdzie natychmiast zostałaby odizolowana.

W tym czasie zostałyby przeprowadzone badania potwierdzające bądź wykluczające zachorowanie. - Są one przeprowadzane w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - poinformował Posobkiewicz, dodając, że Polska jest przygotowana na diagnozowane Eboli.

Na razie jednak, jak podkreślają służby sanitarne, nie ma sytuacji, która zmuszałaby Polskę do przedsięwzięcia nadzwyczajnych środków, na przykład montowania bramek termowizyjnych wykrywających pasażerów z gorączką na lotniskach czy rozdawania w samolotach ulotek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w piątek epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej - największą i najdłuższą w historii - jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Zalecono, by kraje "przygotowały się na wykrywanie i postępowanie w przypadku zachorowań", a także "ułatwiły procedury ewakuacji swoich obywateli, zwłaszcza personelu medycznego, który jest narażony" na zakażenie.

Groźna choroba

Wirus Ebola, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i inne płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

Na rynku nie ma jak dotąd specyfiku, który zapobiegałby zakażeniu albo umożliwiał leczenie. Wskaźnik śmiertelności wynosi ponad 50 proc. Podejmowane są próby podawania chorym leków eksperymentalnych, testowanych wcześniej tylko na zwierzętach. Trwają prace nad szczepionką profilaktyczną. Może ona już we wrześniu zostać poddana badaniom klinicznym i od 2015 roku trafić do użytku - powiedział kilka dni temu Jean-Marie Okwo Bele, szef departamentu szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Według piątkowego bilansu WHO, liczba osób zarażonych wynosi ok. 1800, a ofiar śmiertelnych - 961.

Czwartym po Gwinei, Sierra Leone i Liberii krajem dotkniętym epidemią jest Nigeria.

[object Object]
Polska przygotowana na walkę z ebolą?tvn24
wideo 2/20

Autor: MAC / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości