Zapisy do specjalistów przez internet. Zapowiedź ministra zdrowia

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
Adam Niedzielski na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Adam Niedzielski na Forum Ekonomicznym w KarpaczuTVN24
wideo 2/2
TVN24Adam Niedzielski na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jego resort "w najbliższym czasie będzie pracował" nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji. - Po wystawieniu e-skierowania będzie można elektronicznie umówić się do każdego specjalisty tak, jak można było umówić się na szczepienia - wyjaśniał minister.

Niedzielski we wtorek wziął udział w panelu o e-zdrowiu zorganizowanym przez Forum Ochrony Zdrowia w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Pytany o możliwości wykorzystania e-rejestrów i e-usług w polskim systemie ochrony zdrowia, Niedzielski wskazał, że można sprawdzać szczelność systemu pod kątem różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym wyłudzeń. - Sprawdzaliśmy, patrząc na przykład na apteki, czy pojawiają się podmioty o jakichś niebotycznych refundacjach w stosunku do innych, robiliśmy benchmarki na poziomie sprzedaży poszczególnych leków, szczególnie w tych kategoriach, które są objęte ryzykiem obrotu czy wywozu za granicę - mówił Niedzielski.

- Potem to samo zaczęliśmy robić w świadczeniach i w pewnym momencie doszliśmy do momentu, w których algorytmy zaczęły to robić same: zespół analityczny wypracował takie algorytmy, że one - co jakiś czas uruchamiane - same sprawdzały, czy są obszary, które trzeba skontrolować - wyjaśnił minister.

- Potem przeszliśmy do tego, że to są dane, które trzeba zacząć wykorzystywać dla pacjentów. Na przykład w zakresie udaru znaleźliśmy pewne schematy - jeśli chodzi o branie leków, postępowanie, kolejność wizyt - które kończyły się udarem. Ten schemat ekstrapolowaliśmy na populację, wskazując osoby, które są narażone, bo są na tej ścieżce pacjenta prowadzącej do udaru - powiedział.

Niedzielski: będziemy pracowali nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji

Niedzielski stwierdził, że system e-usług musi też być "jeszcze bardziej przyjazny dla pacjenta". - W najbliższym okresie będziemy pracowali nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji. Powszechna e-rejestracja będzie polegała nie tylko na wystawieniu e-skierowania, bo to jest tylko element w pierwszej fazie, ale będzie też można elektronicznie umówić się do każdego specjalisty tak, jak można było umówić się na szczepienia - zapowiedział Niedzielski.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości