Polska

Dziś Wielkanoc. To najważniejsze święto w Kościele katolickim

Polska

Wierni w całym kraju świętują zmartwychwstanie Chrystusa. Dziś niedziela wielkanocna
tvn24W Poznaniu mszy rezurekcyjnej przewodniczył prymas Polski

Dziś Niedziela Wielkanocna, najważniejsze święto w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Wierni w całym kraju świętują zmartwychwstanie Chrystusa.

Uroczystości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako święta wielkanocne, odznaczają się wśród wiernych szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. To szczególny dzień dla wszystkich chrześcijan.

Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godz. 6 rano. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - wybuchy petard.

W kościołach katedralnych w całej Polsce odbywają się świąteczne uroczystości, którym przewodniczą biskupi diecezjalni.

Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, podczas kazania podczas mszy rezurekcyjnej mówił o roli zmartwychwstania w życiu katolików i Kościoła. W stolicy mszę odprawi metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Przed południem poprowadzi on procesję i odprawi mszę świętą w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, podczas której wygłosi okolicznościową homilię.

Najstarsze święto chrześcijańskie

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich.

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.

U prawosławnych święta za tydzień

Tego samego dnia prawosławni obchodzą Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. Wielkanoc zaś wypada u nich tydzień później niż u katolików, czyli dwunastego kwietnia.

Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości