Polska

Dziś pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego. Trzech prezydentów na uroczystościach

Polska

Gen. Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę po godzinie 15.Fakty TVN
wideo 2/17

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zmarłego w niedzielę autora stanu wojennego, ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta RP. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Ten ostatni ma wygłosić mowę pożegnalną nad jego grobem.

O godz. 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie msza w intencji zmarłego. Oprócz rodziny i kombatantów, będzie w niej uczestniczyć prezydent Komorowski, a także Wałęsa i Kwaśniewski.

Kwaśniewski wygłosi mowę pogrzebową

Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach mają rozpocząć się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała na placu przed domem pogrzebowym. Będzie obecna warta honorowa złożona z kombatantów oraz z żołnierzy WP. Potem urna - wraz z wojskową asystą honorową - zostanie odprowadzona do grobu w kwaterze I Armii WP. Nad grobem mowę pożegnalną ma wygłosić Aleksander Kwaśniewski.

Jak poinformował szef Kancelarii Prezydenta Tomasz Nałęcz, zgodnie z wolą rodziny pogrzeb ma być skromny.

Jaruzelski na Powązkach

Zmarły w niedzielę gen. Wojciech Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze znajdującej się w pobliżu skrzyżowania ulicy Powązkowskiej i al. Armii Krajowej. Według informacji portalu tvnwarszawa.pl będzie to prawdopodobnie kwatera C6. W jej pobliżu w czwartek instalowano kamerę.

W bezpośredniej okolicy znajduje się między innymi grobowiec Bolesława Bieruta, groby I Armii Wojska Ludowego, grób gen. Z. Berlinga oraz pomnik i kwatera 50 Patriotów Polskich powieszonych przez hitlerowców.

Z kolei według informacji "Rzeczypospolitej" grób znajdzie się w okolicy jednej z alej zasłużonych, a także grobów Ryszard Kuklińskiego, Bronisława Geremka i Jacka Kuronia. Jak wynika z mapy Zarządu Cmentarzy Komunalnych jest to rejon kwartałów 4A i 4B.

O miejsce na cmentarzu powązkowskim zwrócił się do ratusza Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Taka też była wola rodziny zmarłego. Lokalizację zaakceptowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przeciwko temu miejscu pochówku zaprotestował z kolei Instytut Pamięci Narodowej.

Media szacują koszty pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego na 60 tys. zł.

"Poprosił o spowiedź i ją odbył"

Proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego ks. Mokrzycki podkreślił w oświadczeniu, że informacja, o mszy św., która w piątek ma być odprawiona w intencji gen. Jaruzelskiego, wywołała różnorodne pytania i wątpliwości. "Artykułowane jest zdziwienie dlaczego msza św. zostanie odprawiona w intencji zmarłego, który wielokrotnie publicznie deklarował swoją niewiarę, służył przez lata bezbożnemu, ateistycznemu systemowi ideologicznemu i politycznemu" – napisał.

Dodał jednak, że Kościół wobec ludzi pełni powinność modlitwy, szczególnie za zmarłych. "Odpowiada pozytywnie na prośbę żyjących, którzy proszą o wstawienniczą modlitwę za tych swoich bliskich, którzy przekroczyli próg wieczności. Rodzina gen. Jaruzelskiego o taką modlitwę poprosiła."

Ponadto duchowny poinformował, że "około 13 dni przed ostatnim stadium choroby, gen. Wojciech Jaruzelski w sposób świadomy, wolny, nie ulegając jakimkolwiek sugestiom czy naciskom, poprosił o spowiedź i ją odbył".

"Powiedzieć można, że okazała się łaska Boża" - stwierdza ks. Mokrzycki.

Twórca stanu wojennego

Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę w wieku 90 lat po długiej chorobie. Na jego postać największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Do końca generał jej bronił.

Po jego śmierci Sąd Okręgowy w Warszawie umorzy dwa jego procesy - za masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. oraz za wprowadzenie stanu wojennego. Oba były zawieszone od 2011 r. z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.

Autor: adso//kdj / Źródło: tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Raporty: