Polska

Dziś pierwsi nowi wojewodowie

Polska

Aktualizacja:

Premier dzisiaj ma wręczyć pierwsze nominacje nowym wojewodom. Warto zwrócić uwagę, że wśród przedstawicieli rządu w terenie najprawdopodobniej znajdą co najmniej dwie kobiety.

Kto obejmie funkcję przedstawiciela rządu - jest w ostatnich godzinach głównym tematem dla większości lokalnych mediów.

58-letnia Genowefa Tokarska ma zostać nowym wojewodą lubelskim - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Lublin. Ma spore doświadczenie w lokalnym samorządzie: przez pięć kadencji była wybierana na wójta gminy Biszcza. Z wykształcenia jest inżynierem rolnikiem, a także absolwentką ekonomiki rolnictwa na SGH. Jak sama powiedziała, ma nadzieję, że doświadczenia samorządowca przełożą się na zdolność do kierowania całym województwem.

Wojewodą lubuskim będzie Helena Hatka - podaje tamtejsze Radio Zachód. Hatka to obecnie dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Premierowi rekomendowała jej kandydaturę szefowa lokalnych struktur PO Bożenna Bukiewicz, podkreślając że Helena Hatka nie jest członkiem tej partii. W latach 90. była ona dyrektorem Lubuskiej Regionalnej Kasy Chorych, potem dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego. Od dwóch lat pełni funkcję dyrektora lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Według Polskiego Radia Szczecin wojewodą zachodniopomorskim miałby zostać dotychczasowy dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, 33-letni Marcin Zydorowicz. Także on ma związek ze sferą ochrony zdrowia: jest obecnie dyrektorem wydziału zdrowia w urzędzie marszałkowskim, wcześniej pracował w NFZ.

Polskie Radio Wrocław nowego wojewody dolnośląskiego upatruje w Rafale Jurkowlańcu, który dotąd jest dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego. Rozgłośnia przedstawia go jako zaufanego człowieka Grzegorza Schetyny, sekretarza generalnego PO, od niedawna wicepremiera i szefa MSWiA w rządzie Donalda Tuska.

Kim jest wojewoda?

Wojewoda jest przedstawicielem rządu w województwie, powoływanym przez prezesa Rady Ministrów. Kontroluje wykonywanie przez organy administracji zadań wynikających z ustaw i innych przepisów prawnych, dostosowuje działania rządu do warunków lokalnych i zapewnia współdziałanie jednostek administracji rządowych na terenie województwa.

Premier jest przełożonym wojewodów i może kierować do nich zarządzenia oraz polecenia służbowe.


Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP