Dziś Niedziela Palmowa. Do kościoła z palmami, w sklepach zrobimy zakupy

Autor:
FC//rzw
Źródło:
PAP
Konkurs na najwyższą palmę w Lipnicy Murowanej
Konkurs na najwyższą palmę w Lipnicy MurowanejTVN24
wideo 2/7
TVN24Konkurs na najwyższą palmę w Lipnicy Murowanej

Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, która otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne. Podczas liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu. W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą sklepy będa otwarte, to jedna z siedmiu niedzieli handlowych w roku.

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła, znanych już w IV wieku. Zgodnie z tradycją tego dnia wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia palemki symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok, aby w następnym mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową.

Drugim kluczowym momentem w liturgii Niedzieli Palmowej jest czytanie Męki Pańskiej według jednego z trzech ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską według św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

PAP

Niedziela palmowa, ale też handlowa

W niedzielę, 2 kwietnia sklepy są otwarte. Jest to niedziela handlowa przed Wielkanocą. Następna niedziela handlowa przypada 30 kwietnia 2023 r. Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Wielkanoc w cieniu inflacji
Wielkanoc w cieniu inflacji"Fakty po południu" TVN24

Kolejna niedziela bez zakazu handlu przypada 30 kwietnia. W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości