Polska

Konrad Piasecki Dziennikarzem Roku. Nagrody Grand Press rozdane

Polska

Konrad Piasecki Dziennikarzem Roku
tvn24Konrad Piasecki Dziennikarzem Roku 2015

W czwartek w Warszawie wręczono tegoroczne nagrody Grand Press, przyznawane za najlepsze newsy, teksty publicystyczne, śledcze, reportaże i wywiady. Wyróżniono też najlepszego dziennikarza ekonomicznego, sportowego i najlepiej wykorzystującego nowoczesne technologie. W tym roku Dziennikarzem Roku został Konrad Piasecki.

Konrad Piasecki prowadzi w TVN24 program "Piaskiem po oczach", zaś w RMF FM program "Kontrwywiad".

Do dziennikarstwa trafiłem kilkadziesiąt lat temu dzięki pasji i emocjom. Czasami pokazuję te emocje, może nie zawsze jest to dobre, ale uważam, że ten zawód musi cechować się jakąś dawką emocji, pasji i przetrawiania rzeczywistości przez to wszystko, co jest w nas. W moim przypadku jest to rzeczywistość polityczna. Konrad Piasecki

- Do dziennikarstwa trafiłem kilkadziesiąt lat temu dzięki pasji i emocjom. Czasami pokazuję te emocje, może nie zawsze jest to dobre, ale uważam, że ten zawód musi cechować się jakąś dawką emocji, pasji i przetrawiania rzeczywistości przez to wszystko, co jest w nas. W moim przypadku jest to rzeczywistość polityczna. Bez odciśnięcia na wywiadach, które robię, jakiegoś własnego piętna ten zawód nie byłby taki, jaki jest - mówił Piasecki, odbierając wyróżnienie.

Piasecki został nagrodzony za to, że w swoich programach i felietonach udowadnia, że z przedstawicielami władzy można rozmawiać konkretnie i bez uprzedzeń, a dziennikarski komentarz może być merytoryczny, a nie polityczny.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznaje środowisko dziennikarskie - zwycięzca wyłaniany jest w wyniku głosowania polskich redakcji. To nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

Tegoroczni laureaci

W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymał Jacek Czarnecki z "Radia Zet" za news "Afera madrycka”. W kategorii dziennikarstwo śledcze wyróżniono Pawła Kaźmierczaka z "Magazynu Ekspresu Reporterów" TVP2 za cykl "Nie odpuszczę do końca", "Nietykalni". Za najlepszy cykl publicystyczny jury konkursu uznało "Halę odlotów" w TVP Kultura.

Najlepszym reportażem prasowym w mijającym roku był - według jury - "Oddział chorych ze strachu" Justyny Kopińskiej ("Gazeta Wyborcza – Duży Format"), ujawniający bezkarność byłej ordynator oddziału dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim. "Gówniany interes" - to z kolei tytuł nagrodzonego reportażu radiowego autorstwa Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężyła "Święta wojna Rosjan" Barbary Włodarczyk (TVP1), reportaż o rosyjskiej duszy i dumie narodowej. Najlepszym wywiadem przeprowadzonym w 2015 r. była rozmowa "Zupa z maryśki" Piotra Pacewicza ("Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy") z Dorotą Gudaniec, matką Maksa - pierwszego dziecka leczonego w Polsce marihuaną medyczną. W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono materiał "Bomba, która wstrząsnęła światem" Karola Jałochowskiego z "Polityki".

Nagrody specjalne Grand Press

Podczas tegorocznej gali Grand Press w warszawskiej Fabryce Trzciny wręczono także trzy nagrody specjalne. Grand Press Economy za najlepsze teksty ekonomiczne otrzymał Rafał Woś z "Polityki". Nagrodę Grand Press Digital, za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii, odebrał Vadim Makarenko prowadzący serwis BIQdata.pl. Z kolei przyznawaną po raz pierwszy nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dla najlepszego dziennikarza sportowego odebrał Stefan Szczepłek z "Rzeczpospolitej".

Autor: tmw//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości