Dzień Solidarności z Afgańczykami w polskim Kościele. Modlitwy i kwesty na rzecz uchodźców

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl
Relokowani Afgańczycy wylądowali z Poznaniu (materiał z 4 września)
Relokowani Afgańczycy wylądowali z Poznaniu (materiał z 4 września)TVN24
wideo 2/11
TVN24Relokowani Afgańczycy wylądowali z Poznaniu

Dzień Solidarności z Afgańczykami obchodzony jest w niedzielę. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków. Po niedzielnych liturgiach zorganizowane będę kwesty, a zebrane środki będą przekazane między innymi na żywność, koce, odzież i najpotrzebniejsze artykuły dla afgańskich uchodźców w Polsce i za granicą.

W niedzielę 5 września w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Solidarności z Afgańczykami, który ogłosił arcybiskup Stanisław Gądecki z powodu niemal zupełnego przejęcia władzy w tym kraju przez talibów. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował, aby tego dnia w polskich kościołach i kaplicach podczas modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie, a po mszach zorganizować kwestę na rzecz Afgańczyków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Na co zostaną przekazane środki ze zbiórki dla Afgańczyków?

Zebrane środki zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Będą one przeznaczone m.in. na żywność, koce, odzież, zapewnienie odpowiednich warunków w obozach dla uchodźców za granicą i najpotrzebniejsze artykuły dla tych, którzy mieszkają w ośrodkach w Polsce bądź korzystają z prowadzonych przez Caritas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Apel przewodniczącego KEP w sprawie Dnia Solidarności z Afgańczykami

Abp Stanisław Gądecki w swoim apelu z okazji Dnia Solidarności z Afgańczykami wskazywał, że "od kilku tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w Afganistanie, związanych ze zmianą władzy", a "wiele tysięcy Afgańczyków ratuje swoje życie i zdrowie ucieczką z kraju, szukając pomocy we wspólnocie międzynarodowej".

"Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by 'modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu', zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu" - napisał.

"W związku z powyższym, ogłaszam niedzielę 5 września br. 'Dniem Solidarności z Afgańczykami'. Dziękuję wszystkim księżom biskupom, którzy podczas Rady Biskupów Diecezjalnych, na Jasnej Górze dnia 25 sierpnia br., poparli jednogłośnie ideę ogólnopolskiej zbiórki na ten cel" - czytamy dalej. Hierarcha zaapelował też, aby "w niedzielę 5 września, w każdym kościele i kaplicy w Polsce w czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych zorganizować kwestę na ich rzecz".

"Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce i za granicą. We współpracy z Caritas w Pakistanie, kraju, w którym znajduje się największa grupa uchodźców z Afganistanu, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomoyc dla około 1500 rodzin" - przekazał.

Dodał, że "w Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne". "Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie – od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediami" - czytamy dalej.

"Już teraz dziękuję wszystkim wiernym za pozytywną odpowiedź na mój apel, ufając, że kolejny raz Polacy pokażą swoje dobre i szlachetne serca" - podsumował abd Gądecki.

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości