Polska

Dzień kanonizacji Jana Pawła II ustawowo wolny od pracy?

Polska

Aktualizacja:
Wolne na kanonizację? "To jeden z najważniejszych dni w historii naszego kraju"
tvn24Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym

Solidarna Polska chce, aby 27 kwietnia br., czyli dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, był ustawowo wolny od pracy. Politycy przygotowali projekt noweli ustawy o dniach wolnych od pracy. Apelują o uchwalenie jej na trwającym posiedzeniu Sejmu. - To jest chyba jeden z najważniejszych dni w historii naszego kraju. Wielki Polak, człowiek który jest bliski sercu chyba każdego Polaka, będzie kanonizowany w Rzymie - mówiła w "Tak jest" Beata Kempa (SP).

Lider SP Zbigniew Ziobro przekonywał na środowej konferencji prasowej, że kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków "wielkie i doniosłe wydarzenie", dlatego chcieliby oni spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne. - Stąd nasza inicjatywa, by polskie państwo okazało zrozumienie i dało wyraz szacunku dla osoby Jana Pawła II, jego wielkich zasług dla duchowości Polaków oraz wolności naszego kraju, a także dla tych Polaków, którzy głęboko przeżywają kanonizację - mówił Ziobro.

Podkreślił, że choć uroczystość ta odbędzie się w niedzielę, to część osób - m.in. pracownicy supermarketów - jest zobowiązanych do pracy tego dnia.

"By ludzie nie musieli siedzieć na kasie"

Ziobrę wsparł inny europoseł SP Jacek Kurski. Przekonywał, że kanonizacja polskiego papieża to jedno "z największych przeżyć emocjonalnych dla większości polskich katolików".

- I chodzi nam o to, by ludzie nie musieli tego dnia na przykład siedzieć na kasie w Tesco - zaznaczył. Posłanka SP Beata Kempa zaapelowała do posłów o przyjęcie projektu SP jeszcze na tym posiedzeniu izby.

"Wielki Polak będzie kanonizowany"

- To jest chyba jeden z najważniejszych dni w historii naszego kraju. Wielki Polak, człowiek który jest bliski sercu chyba każdego Polaka, będzie kanonizowany w Rzymie - mówiła w "Tak jest" Beata Kempa. Jak przekonywała, choć wielu Polaków wybiera się na uroczystości, to większa grupa pozostaje w kraju.

- Oczywiście jest to niedziela, ale trzeba wiedzieć, że w tę niedzielę pracują również ludzie, szczególnie kobiety, w hipermarketach, supermarketach, w tych wszystkich sieciówkach. To jest spora grupa - przekonywała posłanka w "Tak jest". - Warto, żeby te osoby również miały możliwość świętowania właśnie w tym dniu. Miały możliwość łączności duchowej, poprzez media - dodała.

Kanonizacja dwóch papieży

Datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ogłosił w październiku 2014 r. papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II. W obu przypadkach procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci. W uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ma uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski. Jak informują portale turystyczne, na miesiąc przed kanonizacją papieży Jana Pawła II i Jana XXIII zarezerwowane zostały już prawie wszystkie miejsca w hotelach w Rzymie na ostatni weekend kwietnia.

Autor: kde//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości