"Obłuda prezesa", "Himalaje hipokryzji". Opozycja komentuje wystąpienie Kaczyńskiego

Polska

Opozycja ostro o przemówieniu prezesa PiStvn24
wideo 2/32

Opozycja krytycznie odniosła się do wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Sławomir Neumann (PO) nazwał je "drugim expose" PiS i stwierdził, że nie wierzy w dobre intencje prezesa, oskarżył go o "obłudę". Zapowiedział, że nie będzie żadnych rozmów z PiS ws. zmiany konstytucji, dopóki PiS nie zacznie przestrzegać obowiązującej. Z kolei "Himalajami hipokryzji" nazwała przemowę lidera PiS posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

15:48

15:46

Posłowie Kukiz'15 zamierzają rozmawiać na temat zmiany konstytucji z Prawem i Sprawiedliwością. Zdaniem Marka Jakubiaka konstytucja z 1997 r., którą należy zmienić, jest "stara i niedojrzała".

Podkreślił, że nowej konstytucji nie mogą tworzyć tylko dwa ugrupowania (PiS i Kukiz'15), lecz "wszystkie środowiska polityczne".

15:20

Zdaniem konstytucjonalisty i byłego prezesa TK prof. Andrzeja Zolla zmiana konstytucji w kierunku takim, jakim były projekty konstytucji autorstwa PiS, nie byłaby dobrym krokiem. Stwierdził jednak, że "przegląd" konstytucji byłby pożądany, szczególnie po tym, jak PiS próbuje zmieniać ustrój państwa bez zmiany konstytucji.

Prace nad zmianami - jak stwierdził - powinny zacząć się dopiero w momencie opanowania kryzysu konstytucyjnego.

15:14

15:14

14:55

Na słowa Jarosława Kaczyńskiego trzeba patrzeć przez pryzmat jego zachowań - stwierdził Sławomir Neumann (PO). Powiedział, że "Europa zniknęła" m.in. z gabinetów rządowych PiS, dodając, że zniknęły m.in. unijne flagi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Neumann stwierdził, że przy okazji referendum konstytucyjnego zapowiedzianego przez PiS prezes może chcieć zorganizować referendum ws. wyjścia Polski z UE. Zapowiedział, że PO nie będzie dyskutować z PiS na temat zmiany konstytucji.

Neumann: nie będzie rozmów ws. zmiany konstytucjitvn24
14:47

14:46

14:46

14:35

W Toruniu konferencję zorganizowała Nowoczesna. Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że Jarosław Kaczyński zawłaszcza święto państwowe dla siebie. Stwierdziła, że jest zdziwiona degradacją premier Beaty Szydło, którą powitano dopiero jako trzecią w kolejności. Ucieszyło ją, że PiS nie chce wystąpienia Polski z UE, choć - jak stwierdziła - to właśnie posłowie PiS coraz chętniej krytykują Unię Europejską.

"Poseł Jarosław Kaczyński wykorzystuje święto narodowe do celów swojej partii"tvn24

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz oskarżyła prezesa PiS o "Himalaje hipokryzji", które "zakrawają o brak kontaktu z rzeczywistością". Jak powiedziała, Kaczyński nie liczy się z opozycją i łamie prawo.

Gasiuk-Pihowicz o przemówieniu Kaczyńskiego: Himalaje hipokryzjitvn24
14:21

14:19

W Sejmie trwa koncert zespołu Mazowsze:

14:07

Zakończyło się wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

14:06

Jarosław Kaczyński zapowiedział pracę nad nową konstytucją. Nie wykluczył przeprowadzenia w tej sprawie referendum.

"To dobry moment do podjęcia pracy nad nową ustawą zasadniczą"tvn24
14:06

14:03

14:02

Kaczyński: W Polsce ciągle pokutuje zasada, którą próbował narzucić poprzedni rząd. Dzielono ludzi na tych, którzy mogą rządzić, i na tych, którzy nie mogą, bo noszą moherowe berety. Musimy to odrzucić.

14:01

Jarosław Kaczyński: Polska powinna być wyspą wolności, nawet jeśli wszędzie indziej będzie ona ograniczona. Byliśmy wyspą tolerancji, a teraz będziemy wyspą wolności.

14:00

Prezes PiS: wolność w Polsce nie jest naruszona. Była naruszana za poprzednich rządów, nawet bardzo drastycznie.

13:57

- Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku przestrzegania konstytucji - stwierdził prezes PiS, nawiązując do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził, że TK stawia się ponad prawem, stawiając się ponad narodem. - Na to się nie zgodzimy - powiedział prezes PiS.

- Na anarchię, nawet jeśli jest strzeżona przez sądy, się nie zgodzimy - powiedział Kaczyński. Stwierdził, że były rozmowy z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim, ale odrzucił on jakikolwiek kompromis. Zapowiedział, że wobec tego PiS pójdzie własną drogą.

Kaczyński: kompromis odrzucił prezes TK Rzeplińskitvn24
13:55

- Warunki do obrony praworządności powstały dzisiaj - stwierdził Kaczyński, podkreślając, że dotychczas m.in. media i władza były w rękach jednej grupy społecznej.

13:53

Kaczyński powiedział, że Polska musi rozwijać się szybko, szybciej niż inne państwa. Wyjaśnił, że pomóc w tym tzw. plan Morawieckiego. Jak ocenił, to "największy plan, jaki powstał od 27 lat".

Kaczyński: plan Morawieckiego to największy plan od 27 lattvn24
13:52

W Polsce dokonuje się przełom, ale nie zawsze da się działać szybko Jarosław Kaczyński

13:51

Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS szykuje wielką reformę sądownictwa, by sądy "nie kłaniały się gangsterom i aferzystom".

Zapowiedział także zmiany w służbach specjalnych, tak by można było realnie walczyć z terroryzmem. - Każda władza musi pamiętać o zagrożeniu terroryzmem, nie można stwarzać poczucia prawnej bezkarności - dodał.

Kaczyński: wracamy do reformy służb mundurowych i reformy sądówtvn24
13:48

Być w Unii to nie znaczy zgadzać się na wszystko - stwierdził Jarosław Kaczyński.

13:46

Elementem naszego bezpieczeństwa jest przynależność do Unii Europejskiej i realna przynależność do Europy. Traktujemy ją jako trwałą. Być w Europie znaczy być w Unii Jarosław Kaczyński

Kaczyński: być w Europie, to znaczy być w UE. Nie ma innego sposobutvn24
13:45

- Musimy mieć silną armię - stwierdził Kaczyński, podkreślając, że działania rządu dążą do wzmocnienia polskiego wojska.

13:43

Jest wielka szansa na zmianę, damy radę - powiedział Jarosław Kaczyński. - Damy radę, jeśli będziemy konsekwentni i będziemy szli drogą odnowy.

Zdaniem Kaczyńskiego wielka zmiana się zaczęła.

13:41

13:40

Kaczyński powiedział, że wiele się w ostatnim czasie zmieniło, odradza się tradycja. - Powstaje wielki biało-czerwony ruch. To jest nam bardzo potrzebne - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński: powstaje wielki, biało-czerwony ruchtvn24
13:39

Dzieło Lecha Kaczyńskiego przynosi efekty. Dobro jest znów oddzielone od zła Jarosław Kaczyński

13:38

Jarosław Kaczyński powiedział, że państwo ma zapewnić obywatelom przede wszystkim szeroko rozumiane bezpieczeństwo: zewnętrzne, wewnętrzne, gospodarcze, socjalne.

- Polacy oczekują od państwa bezpieczeństwa, wolności, równości i sprawiedliwości - stwierdził.

13:36

13:34

Kaczyński: państwo powinno być jakością moralną.

Kaczyński: państwo powinno być jakością moralnątvn24
13:33

13:33

Dobrze, że ustanowiono to święto, dobrze, że odbudowujemy szacunek i przywiązanie do biało-czerwonych barw Jarosław Kaczyński

13:32

Głos zabiera prezes PiS Jarosław Kaczyński.

13:31

Na konferencji obecni są m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło i ministrowie.

13:29

Rozpoczynają się obchody Dnia Flagi zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

13:26
Prezes PiS wystąpi w Sejmie w Dniu Flagitvn24
13:23

13:20

Wciąż czekamy na wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, które się opóźnia. Konferencja miała rozpocząć się o godz. 13.05.

13:15

13:13

13:07

13:07

W Sejmie trwają ostatnie przygotowania do wystąpienia prezesa PiS.

13:06
13:05

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w rozmowie z TVN24 powiedział, że przemówienie prezesa PiS będzie miało głównie charakter państwowy, ale - jak stwierdził - pewnie nie da się uniknąć nawiązań do obecnej sytuacji politycznej.

Zakładam, że nie będzie to bieżąca polityka. Raczej będzie to odniesienie do ważnych spraw państwowych, nawet spojrzenie na bieżące konflikty z jakiejś perspektywy szerszej, większej Mariusz Kamiński

13:05
Kamiński o konferencji prezesa PiS: rocznicowe wystąpienietvn24
13:00

12:58

Po godz. 13 ma rozpocząć się konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Polityk wystąpi w Sali Kolumnowej.

12:53
Podniesienie flagi przed KPRMtvn24
12:15

12:06

12:06

W poniedziałek w Dniu Flagi uroczyście podniesiono flagę na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Flagę podniesiono też przed Pałacem Prezydenckim.

Wcześniej uroczyście podniesiono flagę na maszt przed Kancelarią Premiera w obecności premier Beaty Szydło, szefa MON Antoniego Macierewicza oraz dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kętach zaproszonych przez szefową rządu .

Na sąsiednim maszcie została podniesiona flaga Unii Europejskiej. Odegrano hymn państwowy.

Święto Flagi

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Autor: pk/tr / Źródło: tvn24