Polska

Dzieci marzą o kredkach, dorośli o kubku kakao

Polska

Aktualizacja:
sxc.huZrób prezent potrzebującym

Wymarzony prezent na święta to konsola do gier, najnowszy model telefonu czy może perfumy Chanel? Wiele rodzin w Polsce ma o wiele bardziej prozaiczne życzenia. Dzieci marzą o kredkach, dorośli o tym, by napić się kakao. Co zrobić, by spełnić ich marzenia? Wziąć udział w akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka". Czas na wybranie rodziny, której chcemy zrobić prezent, mija w czwartek o północy.

"Szlachetna Paczka" to świąteczna pomoc dla osób żyjących poniżej progu ubóstwa. Akcja w tym roku organizowana jest po raz 9. Na swoich darczyńców czeka jeszcze ponad trzy tysiące rodzin.

Jedną z nich jest rodzina Pana Marka i Pani Joanny. Wraz z 11-letnią córką Kasią mieszkają w jednopokojowym mieszkaniu. Oboje rodzice chorują. Pan Marek cierpi na przewlekłą chorobę płuc i astmę, a Pani Joanna ma zaawansowaną cukrzycę. Z powodu wydatków na leczenie nie stać ich na podstawowe produkty, nie mówiąc już o zakupie strun do skrzypiec dla Kasi, która jest bardzo uzdolniona muzycznie.

Mikołaje poszukiwani

Organizatorzy szacują jednak, że ponad połowa rodzin nie znajdzie swoich "mikołajów". Szczególnie trudno znaleźć darczyńców w województwach świętokrzyskim, lubuskim i podkarpackim. W każdym z nich na pomoc czeka blisko 350 rodzin, a sporadycznie pojawiający się darczyńcy nie wróżą szczęśliwego zakończenia akcji w tych regionach. To właśnie tutaj w dwupokojowym domu mieszka Pani Bożena z mężem oraz pięciorgiem dzieci, która, zapytana o święta, pochyla głowę ukrywając łzy.

– Bardzo mocno podkreślamy, że paczkę dla jednej rodziny powinno przygotowywać kilka lub nawet kilkanaście osób – mówi ks. Jacek Stryczek, organizator akcji. – W ten sposób łatwiej zorganizować pomoc i nie jest to tak obciążające finansowo. To jedyna szansa, aby do wszystkich potrzebujących dotarła nadzieja na święta - dodaje.

Zrób paczkę

By pomóc, wystarczy do 10 grudnia wejść na stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę potrzebującą w swojej okolicy i przygotować dla niej paczkę. Paczka dla tej rodziny będzie odpowiedzią na jej konkretne potrzeby, ale również spełnieniem marzeń jej członków.

W akcję włączył się m.in. Grzegorz Turnau. Artysta został zamknięty w "pudle". - Dałem się zamknąć w "Paczce", żeby zachęcić do niesienia pomocy, czyli do wyboru jednej z tysiąca rodzin w Polsce i przygotowania właśnie dla niej prezentu, który zaspokoi ich potrzeby. Dziś jest to możliwe, bo dzięki "Szlachetnej Paczce" znam marzenia tych ludzi - tłumaczył.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości