"Działalność Macierewicza kosztuje setki tysięcy"

Polska

Aktualizacja:
TVN24Politycy o sprawie Macierewicza

Żaden urzędnik nie może być ponad prawem. Jeśli nie będziemy konsekwentni wobec tych, którzy prawa nie szanują, będziemy się zbliżać do PRL-u - powiedział w programie "Rozmowa Rymanowskiego" Andrzej Halicki z PO, dodając, że raczej zagłosuje za uchyleniem immunitetu Antoniemu Macierewiczowi, czego domaga się prokuratura. - Będę głosował przeciwko - stwierdził z kolei Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.

Halicki stwierdził, że działalność Macierewicza, kiedy weryfikował WSI, kosztuje budżet państwa setki tysięcy odszkodowań (w procesach cywilnych, jakie wytoczyły MON osoby, których nazwiska niesłusznie znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI). - Wszystkie procesy, które znalazły swój finał, są przegrane - powiedział poseł PO. - Nie może być tak, ze urzędnik zachowuje się nieodpowiedzialnie, narusza prawo - dodał.

Pytany, czy zagłosuje za uchyleniem immunitetu Macierewiczowi, odpowiedział, że chyba tak, ale jak zastrzegł ostateczna decyzja będzie należała do klubu.

Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu Macierewicza za publikację raportu z weryfikacji WSI, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy (wniosek bada Prokuratura Generalna).

"Praworządność czy anarchia"

W opinii Halickiego, jeśli nie będziemy konsekwentni wobec tych, którzy prawa nie szanują, będziemy się zbliżać do PRL-u.

Polityk PO odniósł się w ten sposób do stwierdzenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że decyzja prokuratury, która chce uchylenia immunitetu Macierewiczowi pokazuje, "jak bardzo nasze państwo jest kontynuacją PRL". Zdaniem Kaczyńskiego, Macierewicz nie powinien się zrzekać immunitetu. W opinii Halickiego, w tej sprawie chodzi o to, czy Polska okaże się praworządna czy anarchistyczna.

- Widzę ten problem inaczej. Będę głosował przeciwko uchyleniu immunitetu - powiedział z kolei Ludwik Dorn z Solidarnej Polski. I dodał: - Tu nie chodzi o praworządność, nie byłbym też tak zdecydowany w głoszeniu stwierdzenia, że chodzi tu o kwestię za lub przeciwko niepodległości.

Czy WSI może wziąć odwet?

Przypomniał, że kiedy weryfikowano WSI, był szefem MSWiA i wtedy WSI chciało wsadzić państwo polskie na tzw. minę przekazując informacje nieodpowiadające prawdzie.

- WSI próbowały sprowokować mnie jako ministra do daleko idących działań ws. zagrożenia terrorystycznego - powiedział Dorn. I dlatego, jak przyznał, gdyby to on zamiast Macierewicza weryfikował WSI, zrobiłby to jeszcze ostrzej.

Halicki stwierdził z kolei, że Macierewicz odnośnie WSI działał według pewnej fobii i widzimisię. - Nie można szkodzić bezpieczeństwu państwa - ocenił polityk PO, dodając, że proces weryfikacji WSI można było przeprowadzić lepiej, a Macierewicz - w jego opinii - robił to nieodpowiedzialnie.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24