Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej zostaną zniesione. Biskupi podali datę

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Premier: podjęliśmy decyzję w sprawie liczby wiernych w kościołachTVN24
wideo 2/35
TVN24Premier: podjęliśmy decyzję w sprawie liczby wiernych w kościołach

Biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w mszy świętej. Dyspensy wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. Przestaną obowiązywać od 20 czerwca - poinformowali hierarchowie.

"Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca bieżącego roku" - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wierni w kościeleWojtek Jargiło/PAP

Autorzy komunikatu poinformowali, że 20 czerwca tego roku dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których obowiązywały w związku z pandemią COVID-19.

Zmiany w obostrzeniach w miejscach kultu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

W związku z obowiązującymi dotąd limitami (jedna osoba na 15 metrów kwadratowych), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy świętej. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Jargiło/PAP

Tagi:
Raporty: