Dymisja prof. Wolszczana przyjęta

Polska

Aktualizacja:

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjął rezygnację prof. Aleksandra Wolszczana z pracy na stanowisku profesora zwyczajnego. Znany naukowiec złożył dymisję, gdy na jaw wyszła jego współpraca z SB.

"Rektor przyjął rezygnację, informując jednocześnie prof. Wolszczana, że uczelnia, a przede wszystkim środowisko astronomów UMK, są zainteresowane dalszą współpracą naukową, jak i kontynuacją oraz podejmowaniem kolejnych wspólnych projektów badawczych" - poinformował w komunikacie rzecznik rektora dr Marcin Czyżniewski. O przyjęciu rezygnacji Wolszczana rektor zadecydował za radą zespołu konsultacyjnego.

Profesor Wolszczan na decyzję rektora odpowiedział, że "rezygnacja była jedynym możliwym sposobem rozwiązania powstałej sytuacji". Jednocześnie naukowiec przyjął propozycję dalszej współpracy naukowej z uniwersytetem.

- Prof. Wolszczan poinformował rektora, że istnieją obiecujące projekty, które mógłby realizować wspólnie z pracownikami Katedry Radioastronomii UMK - powiedział rzecznik.

Gdyby nie SB, nie byłby tym, kim jest?

O tym, że Wolszczan współpracował z SB w latach 1973-81, poinformowała we wrześniu "Gazeta Polska". Gazeta doniosła wówczas, że astronom przez kilkanaście lat był zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie "Lange". CZYTAJ WIĘCEJ

Naukowiec przyznał się do współpracy, ale jak wyjaśniał w swoim oświadczeniu przesłanym mediom, na początku lat 70. "nieopatrznie zgodził się na kontakty z SB". Przyznał jednocześnie, że nie widział w tym wtedy nic szczególnego. Astronom zapewniał również, że jego zeznania z pewnością nikomu nie zaszkodziły. Profesor tłumaczył, że gdyby nie współpracował z SB, oznaczałoby to koniec jego kariery, która w głównej mierze opierała się na wyjazdach zagranicznych.

Według mediów, Wolszczan był w tym roku poważnym kandydatem do nagrody Nobla z fizyki za odkrycie planet poza naszym układem słonecznym. CZYTAJ WIĘCEJ

Nobla jednak nie dostał. Laureatami nagrody zostali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Japonii: Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa za badania nad budową materii i całym Wszechświatem. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP