"Trzeba do niego wracać". Dwanaście lat temu zmarł Jan Paweł II

TVN24

tvn24Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r.

W niedzielę mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. W rocznicę przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona zostanie msza. Przez cały dzień pielgrzymi będą oddawać hołd papieżowi, ogłoszonemu świętym w 2014 roku. W Warszawie zaplanowano wieczór skupienia i modlitwy, a w Krakowie - Akademicką Drogę Krzyżową, która zakończy się pod Oknem Papieskim.

Przed kaplicą świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, gdzie od 2011 roku, czyli od beatyfikacji, pochowany jest Jan Paweł II, zatrzymują się codziennie tysiące ludzi z całego świata. Odbywają się tam poranne msze, na których gromadzi się polskie duchowieństwo z Rzymu i Watykanu, a także przybywający do Wiecznego Miasta hierarchowie polskiego Kościoła. Oficjalne polskie delegacje władz składają tam kwiaty. W październiku 2013 roku, a więc siedem miesięcy po swym wyborze, mszę przy grobie odprawił papież Franciszek. Rocznica śmierci Jana Pawła II minie w tym roku bez niedzielnego spotkania z Franciszkiem na modlitwie Anioł Pański. Papież spędzi bowiem ten dzień w regionie Emilia - Romania na północy Włoch, na terenach zniszczonych przez trzęsienie ziemi przed pięcioma laty.

Tłumy wiernych oczekujących w kolejce, aby oddać hołd zmarłemu Janowi Pawłowi II
Wikipedia

Jan Paweł II świętym

Wraz z upływem czasu przestała być kontynuowana tradycja spotkań wieczorem 2 kwietnia na placu Świętego Piotra. W pierwszych latach po śmierci papieża wierni przychodzili tam, by modlić się w godzinie jego śmierci, czyli 21.37.

Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji - papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r. Od tego czasu w kalendarzu Kościoła katolickiego ważniejsze niż rocznica śmierci są: data kanonizacji papieża i dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II, który został wyznaczony na 22 października.

Apel o upowszechnienie nauczania

Tuż przed 12. rocznicą śmierci Jana Pawła II działające w Polsce instytucje zajmujące się upowszechnianiem jego nauczania zaapelowały do polskich władz o: stworzenie trzyletniego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego, ustanowienie 16 października (dzień wyboru na papieża) świętem narodowym i wprowadzenie orderu św. Jana Pawła II. Do polskich samorządów zaapelowały, żeby w każdym regionie obecne były "żywe pomniki" poświęcone papieżowi.

Według byłego metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza ludzie na nowo odkrywają polskiego papieża. Stwierdził on, że we Włoszech i Meksyku ludzie wciąż żyją nauczaniem Jana Pawła II, który ukierunkował ich myślenie, m.in. o rodzinie. - Trzeba do niego wracać, staje się bardzo aktualny – dodał. Kardynał Dziwisz wspominał, że w pierwszych latach pontyfikatu mówiono o nim papież-Polak, później "nasz papież". - Pod koniec jego życia mówili: kiedy był młody, to się nam podobał, a teraz kiedy jest schorowany i cierpiący, kochamy go – opowiadał były papieski sekretarz.

Dwanaście lat temu zmarł Jan Paweł II
TVN24, Fakty TVN

W niedzielę na placu Piłsudskiego w Warszawie zaplanowano wieczór skupienia i modlitwy. Krótki koncert będzie przepleciony fragmentami wystąpień Jana Pawła II. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza także na wcześniejszy koncert w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, który zacznie się o godzinie 15. Po raz pierwszy w Warszawie zabrzmi oratoryjne dzieło "Litania do św. Jana Pawła II" autorstwa Jana Krutula. W Krakowie w budynku Centrum Wolontariatu tuż obok Sanktuarium św. Jana Pawła II w godz. 11-15 w niedzielę prowadzona będzie zbiórka krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi i sympatyków klubu piłkarskiego Cracovia. Wieczorem około godziny 20.20 spod kolegiaty św. Anny wyruszy ulicami Krakowa Akademicka Droga Krzyżowa, która zakończy się pod Oknem Papieskim. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Autor: kg/tr / Źródło: PAP