Polska

Dwulatek chory na nową grypę

Polska

Aktualizacja:
Dwulatek chory na nową grypę
TVN24 (fot:PAP/EPA)Dwulatek chory na nową grypę

Wirusa A/H1N1 potwierdzono u dwuletniego chłopca, który przebywa w szpitalu w Jarosławiu - poinformował w piątek wieczorem rzecznik wojewody podkarpackiego, Wiesław Bek. To trzeci przypadek chorego na grypę, który przebywa w szpitalu na tych terenach.

Jak dodał Bek, dziecko jest synem pracownika parkingu w Korczowej, który także choruje na grypę typu A/H1N1. Aktualnie w podkarpackich szpitalach przebywają trzy osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem tzw. świńskiej grypy. Oprócz dwulatka z Jarosławia, dwie osoby znajdują się na oddziale zakaźnym szpitala w Przemyślu.

Natomiast dwóch pacjentów, u których stwierdzono A/H1N1 opuściło już szpitale. Pierwszy był leczony w Łańcucie, a drugi w Przemyślu.

Prosimy nie siać paniki

Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował do mediów o niemylenie potwierdzonych przypadków grypy A/H1N1 z jej podejrzeniami oraz o wyważoną informację w tej sprawie. Według wszelkich danych, obecnie w Polsce znacząco przeważają przypadki grypy sezonowej.

Dziesiątki próbek do sprawdzenia

Do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach trafiły kolejne 92 próbki pobrane od Ukraińców z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1. W Puławach w czwartek prowadzono badania 62 próbek. Nie ma danych o ich wynikach - są one na bieżąco przekazywane Ukrainie.

Polskie miasta wysyłają do miast ukraińskich transporty z pomocą medyczną w związku z epidemią grypy A/H1N1 w tym kraju. Taka pomoc wyjedzie wkrótce m.in. z Zakopanego, Kamieńca Podolskiego i Kalisza. Władze Świdnicy już wysłały na Ukrainę transport z ponad siedmioma tysiącami klisz rentgenowskich i dozownikami do płynów dezynfekcyjnych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (fot:PAP/EPA)

Pozostałe wiadomości