Polska

Dwugłos ws. dymisji rządu. Prezydent tłumaczy na Twitterze

Polska

Aktualizacja:
Prezydent na Twitterze wyjaśnia, o co chodzi
Prezydent na Twitterze wyjaśnia, o co chodzitvn24
wideo 2/17

Z premier Kopacz uzgodniliśmy miejsce spotkania, czyli Pałac Prezydencki, termin przyjęcia dymisji zostanie dopiero ustalony - specyzował w środę późnym wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda po tym, jak pojawiły się różne informacje ws. dymisji rządu. Ostatecznie Ewa Kopacz złoży ją w Sejmie w czwartek, a prezydent przyjmie ją w pałacu w kolejnych dniach.

W środę w czasie uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda podszedł do premier Ewy Kopacz i przez chwilę z nią rozmawiał. Politycy nie podali sobie dłoni, a sama Kopacz wyglądała na wyraźnie zaskoczoną całą sytuacją.

O temat rozmowy prezydenta zapytał chwilę później reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński.

- Muszę formalnie przyjąć dymisję od pani premier i umawialiśmy się, gdzie to nastąpi. Umówiliśmy się, że to nastąpi w pałacu. To nie była długa rozmowa - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent: umówiliśmy się, gdzie nastąpi przyjęcie dymisji
Prezydent: umówiliśmy się, gdzie nastąpi przyjęcie dymisjiFakty TVN
Kilka chwil rozmowy, zaskoczona Kopacz. Spotkanie premier-prezydent
Kilka chwil rozmowy, zaskoczona Kopacz. Spotkanie premier-prezydenttvn24

Rzecznik rządu: dymisja w czwartek

Wieczorem w środę oświadczenie wystosował rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Poinformował w nim, że zgodnie z konstytucją Prezes Rady Ministrów zobowiązany jest złożyć dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu. I Ewa Kopacz zrobi to w czwartek w gmachu parlamentu.

"Informuję, że premier Ewa Kopacz złoży dymisję przed Sejmem w pierwszym dniu posiedzenia, 12 listopada 2015 roku" - napisał w piśmie Tomczyk.

Zgodnie z art. 162 Konstytucji Prezes Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu Sejmu zobowiązany jest złożyć dymisję. Informuję, że premier Ewa Kopacz złoży dymisję przed Sejmem w pierwszym dniu posiedzenia, 12 listopada 2015 roku. oświadczenie rzecznika rządu

Kancelaria Prezydenta: Kopacz nie jest zaproszona na jutro

Kilkadziesiąt minut później swoje oświadczenie wydała Kancelaria Prezydenta RP.

"Prezydent RP nie zaprosił pani premier na jutro do Pałacu Prezydenckiego" - czytamy w oświadczeniu.

Kancelaria Prezydenta RP informuje, iż prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Ewą Kopacz o miejscu złożenia dymisji. Prezydent RP nie zaprosił pani premier na jutro do Pałacu Prezydenckiego. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta

Reporter TVN24 skontaktował się z szefową Kancelarii Prezydenta Małgorzatą Sadurską, która - jak dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 - wydała to oświadczenie. Ta jednak nie chciała komentować sprawy.

Komentarza odmówiła także rzecznik prezydenta, Katarzyna Adamiak-Sroczyńska.

Prezydent wyjaśnia na Twitterze

W końcu sam prezydent Andrzej Duda na Twitterze potwierdził, że ustalił miejsce spotkania z Kopacz, ale termin przyjęcia dymisji zostanie dostosowany do czwartkowych wydarzeń w Sejmie.

Już po wpisie Dudy komunikat wyjaśniający wysłała do mediów Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta RP informuje, iż prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Ewą Kopacz jedynie o miejscu spotkania w związku ze złożeniem dymisji i powierzeniem pełnienia obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Podczas rozmowy ustalono, że spotkanie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, a szczegóły zostaną uzgodnione po złożeniu dymisji w Sejmie. Kancelaria Prezydenta

Autor: pk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/ PAP / Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości