Dwaj sędziowie TK współpracowali ze służbami PRL

 
TVN24Były oficer nie miał racji

Trzej sędziowie - dwaj Trybunału Konstytucyjnego i jeden Naczelnego Sądu Administracyjnego - współpracowali ze specsłużbami PRL. Taka informacja znajdzie się pierwszej części katalogów IPN - dowiedziało się RMF FM.

Najpóźniej w środę, a być może już we wtorek, Instytut Pamięci Narodowej zacznie publikację katalogów, w których znajdą się informacje z akt IPN dotyczące osób publicznych.

Nie do końca wiadomo, kto się w katalogach znajdzie jako pierwszy: - To, kto się na tych katalogach znajdzie, jest uzależnione od stanu kwerendy oraz - nie ukrywam - od kampanii wyborczej. Nie chciałbym aby IPN był posądzany w jakikolwiek sposób, że włącza się w kampanię wyborczą - oświadczył prezes IPN Janusz Kurtyka, który jednak nie wyjawił, czy oznacza to, że nie będą publikowane dane osób, które startują w wyborach.

Publikacja katalogów ma podstawę prawną w nowej ustawie lustracyjnej, która weszła w życie 15 marca. Według niej, IPN miał po pół roku rozpocząć publikację czterech rodzajów katalogów: - osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL; - oficerów służb PRL; - osób rozpracowywanych przez służby PRL; - przywódców PRL.

Jednakże w maju Trybunał Konstytucyjny zakwestionował publikację katalogu pierwszej kategorii - tajnych współpracowników. Pozostałe katalogi uznane zostały za konstytucyjne. Oznacza to np., że w Biuletynie Informacji Publicznej IPN znajdą się informacje z akt organów bezpieczeństwa PRL, dotyczące osób pełniących najważniejsze funkcje publiczne - od prezydenta RP po samorządowców. Także tych, którzy funkcje te pełnili od 1989 r.

Zgodnie z nową ustawą, "każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji zawartych w dokumentach organów bezpieczeństwa państwa" (PRL), dotyczących osób pełniących najważniejsze funkcje publiczne - z wyłączeniem m.in. danych o pochodzeniu etnicznym, przekonaniach religijnych, stanie zdrowia i życiu seksualnym. Dana osoba może jednak zgodzić się na ujawnianie "danych wrażliwych".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości