Polska

Dwa lata Szydło. Premier dziękuje "życzliwym" i "krytykom"

Polska

[object Object]
Premier podczas expose w 2015 roku mówiła między innymi, że "będzie rozwój kraju i służba Polakom". Materiał archiwalnyMagdalena Kowalska-Kotwica | Fakty Online
wideo 2/4

"Dziękuję za wspólne dwa lata. Życzliwym za wsparcie, krytykom za motywację" - napisała w poniedziałek na Twitterze premier Beata Szydło, przypominając, że tego dnia przypada druga rocznica desygnowania jej na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę.

"13 listopada 2015 Prezydent Andrzej Duda desygnował mnie na premiera. Dziękuję za wspólne dwa lata. Życzliwym za wsparcie, krytykom za motywację" - napisała szefowa rządu.

9 listopada 2015 roku, Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości po wygranych wyborach parlamentarnych zaakceptował kandydaturę Szydło na premiera oraz skład jej rządu. Dotychczasowa premier Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska) 12 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, złożyła dymisję swojego gabinetu. 13 listopada prezydent Andrzej Duda desygnował Szydło na premiera, a powołanie jej rządu nastąpiło 16 listopada 2015 roku.

- Stajemy dziś przed wami, jako jedni z was, sprawy naszej ojczyzny będą dla nas zawsze najważniejsze - mówiła wówczas nowa premier.

Wygłaszając 18 listopada expose, podkreślała, że 25 października (w dniu wyborów parlamentarnych) Polacy opowiedzieli się za zmianą dotychczasowej polityki i formą sprawowania władzy.

- Ta ogromna potrzeba jest wynikiem ostatnich lat, kiedy to nastąpiło kompletne rozminięcie się oczekiwań obywateli z działaniem rządzących. I to dziś w tej izbie musimy jasno powiedzieć: polska polityka musi być inna. Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli to są zasady, którymi będziemy się kierować. Koniec z arogancją władzy i koniec z pychą - deklarowała Szydło.

"Program rządu mogę streścić w jednym zdaniu"

Szefowa rządu wskazywała wówczas, że chce służyć małym, codziennym sprawom rodaków, bo "suma małych spraw tworzy wielkie sprawy".

- Powiem krótko: program naszego rządu mogę streścić w jednym zdaniu. Po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój - podkreśliła.

Zapowiedziała, że w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania rząd zajmie się kwestią wprowadzenia dodatku 500 złotych na dziecko, "począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach, od pierwszego dziecka". - Dziecko to nie koszt, to inwestycja - podkreślała. Program Rodzina 500 plus wszedł w życie od kwietnia 2016 roku.

Szydło w trakcie expose powiedziała też, że celem jej rządu "będzie rozwój kraju i służba Polakom", także tym gorzej sytuowanym. - Zdecydowanie odrzucamy tezę, która ciąży nad nami od 25 lat, że w sprawach odnoszących się do interesów społeczeństwa, szczególnie jego gorzej materialnie sytuowanej części, nic nie da się zrobić. Da się! - podkreśliła.

"Po posiedzeniu rządu wystąpi pani premier"

Zapowiedziała, że zmiana będzie polegać na tym, aby jak najwięcej Polaków mogło korzystać z owoców rozwoju. "Dotyczy to całości spraw, którymi się zajmiemy, ale w pierwszym rzędzie tego, co może i powinno być zrobione szybko" - zaznaczyła.

W poniedziałek w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan poinformował, że po wtorkowym posiedzeniu rządu planowane jest wystąpienie premier Szydło podsumowujące dwulecie jej rządu.

- Dzisiaj inaugurujemy tydzień, w którym będzie podsumowanie rządów pani premier Beaty Szydło. Jutro jest posiedzenie rządu, po nim wystąpienie pani premier - mówił polityk Porozumienia. Dodał, że według jego informacji "chyba" planowane jest również wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: JZ//now / Źródło: PAP, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości