Polska

Dukaczewski: należy brać pod uwagę atak na terenie Polski

Polska

tvn24Gen. Dukaczewski we "Wstajesz i wiesz" o zagrożeniu terrorystycznym

Próby wykorzystywania naszego terytorium do działań różnych organizacji terrorystycznych są realne - mówił we "Wstajesz i wiesz" gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI, odnosząc się do informacji, że służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla Polski. Jego zdaniem ważne jest, żeby uświadamiać to obywatelom i informować ich o tym na bieżąco.

Gen. Dukaczewski podkreślał, że najważniejszym wyzwaniem dla naszych służb jest zagrożenie terrorystyczne i konsekwencje wydarzeń na Bałkanach i wschodzie Ukrainy. Dlatego, jak dodał, to dobrze, że osoby, które mogą stanowić zagrożenie, są monitorowane i identyfikowane.

- Fakt, że ta informacja dociera do opinii publicznej jest bardzo istotny. W mojej ocenie ma to trzy aspekty. Po pierwsze, uświadamia nam wszystkim, że służby działają, działają skutecznie, są w stanie identyfikować zagrożenie. Po drugie, to również uświadamia nam, że możemy się całkiem nieświadomie włączyć w działania organizacji terrorystycznych czy osób, które są z nimi powiązane, a poszukują kontaktów w Polsce. Po trzecie to również wyczula nas, że jeśli dzieje się u nas coś, co odbiega od normy, to należy takie informacje przekazywać służbom - powiedział gen. Dukaczewski.

W jego opinii należy brać pod uwagę, że na terenie Polski może być przeprowadzony atak, niekoniecznie na obiekty dla nas ważne.

- Polska nie jest w kolacji antyterrorystycznej głównym celem odwetów organizacji terrorystycznych, ale na jej terenie są obiekty innych krajów, które w tej koalicji odgrywają wiodącą rolę, jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Na obiekty tych krajów mogą być przeprowadzane ataki, a także na obywateli tych krajów i musimy o tym pamiętać - powiedział były szef WSI.

- W Polsce może być także tworzone zaplecze logistyczne dla działań, które zostaną wyprowadzone z Polski na teren innych krajów Unii Europejskiej. Dobrze, że służby także ten aspekt biorą pod uwagę - dodał gen. Dukaczewski.

Zagrożenie terrorystyczne

Jak ustalił portal tvn24.pl, służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla Polski.

Najliczniejszą grupę stanowią Czeczeni, którzy przebywali w Polsce, a teraz związali się z Państwem Islamskim.

Zagrożenie stanowią również Polacy, którzy przeszli konwersję na Islam i walczą po stronie Państwa Islamskiego - takich przypadków jest od 5 do 10.

Autor: MAC / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24