"Usiedliśmy obok siebie, Polak z Polakiem". Duda o rozmowie z Tuskiem

Polska

Andrzej Duda na konferencji prasowej skomentował rozmowę z Donaldem Tuskiemtvn24
wideo 2/4

Spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej w siedzibie ONZ było spotkaniem technicznym, które wynikło z kolejności wystąpień - tak prezydent Andrzej Duda w środę tłumaczył rozmowę z Donaldem Tuskiem w czasie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Usiedliśmy koło siebie, Polak z Polakiem, zaczęliśmy rozmowę normalną, grzecznościową, jak dwóch znających się ludzi - wyjaśniał. - Nie rozmawialiśmy o polityce - dodał.

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uczestniczyli we wtorek w nowojorskiej siedzibie ONZ w spotkaniu pod przewodnictwem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa poświęconym przyjęciu deklaracji "Action for Peacekeeping".

"Żartowali. Uśmiechali się i praktycznie przez cały czas"

Kamery i fotoreporterzy uchwycili, jak w oczekiwaniu na swoją kolej do wygłoszenia wystąpienia. Na nagraniu widać, że obu politykom dopisywały humory.

- Panowie naprawdę w znakomitej komitywie. Żartowali. Uśmiechali się i praktycznie przez cały czas ze sobą rozmawiali, a później Andrzej Duda pożegnał się z Donaldem Tuskiem po swoim przemówieniu - relacjonował wtorkowe popołudnie Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w Nowym Jorku.

Prezydent Duda i Donald Tusk rozmawiali w Nowym Jorkutvn24

"Spotkanie techniczne"

O tę rozmowę prezydent Duda został zapytany podczas konferencji prasowej, na której podsumował swoją wizytę w Nowym Jorku.

- To było spotkanie, które określiłbym mianem spotkania technicznego, dlatego że ono wynikło z kolejności wystąpień - wyjaśniał Andrzej Duda.

"Nie rozmawialiśmy o polityce"

- Zostałem poproszony do wystąpienia, pan przewodniczący Donald Tusk miał mieć wystąpienie kilku mówców po mnie, ale tamci mówcy nie wystąpili. W związku z tym posadzono pana przewodniczącego obok mnie, no i usiedliśmy koło siebie, Polak z Polakiem, zaczęliśmy rozmowę normalną, grzecznościową, jak dwóch znających się ludzi. Nie ma w tym dla mnie nic nadzwyczajnego - mówił prezydent.

- Nie rozmawialiśmy o polityce - dodał.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą od poniedziałku przebywa z wizytą w USA. We wtorek wziął udział w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia ONZ w Nowym Jorku, a w środę w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Autor: kb/ / Źródło: PAP, TVN24

Raporty: