Polska

Dubaniowski: debata będzie zderzeniem III i IV RP

Polska

TVN24Dubaniowski: To będzie pokaz pełnokrwistych liderów

- Podczas debaty "Kaczyński kontra Kwaśniewski" dojdzie do zderzenia fasadowości i propagandowego charakteru IV RP z przedstawieniem tego, co oznacza dla nas III RP - zapowiedział poniedziałkowe starcie współpracownik byłego prezydenta Waldemar Dubaniowski.

O merytorycznym charakterze debaty przekonany jest także Tomasz Dudziński z PiS.TVN24

Zdaniem Dubaniowskiego, planowana debata z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego będzie "wydarzeniem bez precedensu". - Można ją porównać co najwyżej do słynnych spotkań Wałęsa-Kwaśniewski lub Wałęsa-Miodowicz - ocenił Dubaniowski. Dodał, że liczy na bardzo wysoki poziom merytoryczny debaty. - To nie będzie debata na chwyty, ale na argumenty. To są zawodnicy najwyższej ligi i oni nie potrzebują stosować żadnych chwytów - mówił Dubaniowski.

Według Dubaniowskiego, poniedziałkowe spotkanie będzie wyrównanym pojedynkiem i - jak zaznaczył - ma nadzieję że "gra będzie fair". - To będzie pokaz dwóch silnych osobowości, dwóch pełnokrwistych liderów politycznych - stwierdził.

Były szef gabinetu w Kancelarii Prezydenta za rządów Kwaśniewskiego przekazał też szczegóły dotyczące przebiegu debaty. Program ma trwać godzinę i będzie podzielony na trzy bloki, które poprowadzi troje dziennikarzy. Blok dotyczący spraw gospodarczych - poprowadzi Joanna Wrześniewska z TV Biznes (Polsat), sprawy zagraniczne - Monika Olejnik (TVN24) oraz blok dotyczący państwa - Krzysztof Skowroński z Polskiego Radia.

Jak poinformował Dubaniowski, "będzie też czas przeznaczony na interakcję obu uczestników" - wzajemne zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi.

Na pytanie, dlaczego do debaty nie zaproszono szefa PO Donalda Tuska, Dubaniowski stwierdził, że na dzisiejszej scenie politycznej prawdziwą alternatywą jest PiS i LiD, a ich liderzy symbolizują ten podział.

Jak powiedział Dubaniowski, organizatorzy debaty mają na celu przekonanie wyborców do swojego programu, a także dotrarcie do tych niezdecydowanych.

Waldemar Dubaniowski jest pełnomocnikiem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ds. debaty telewizyjnej z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Ze strony premiera, za przygotowanie debaty odpowiedzialny jest rzecznik PiS Adam Bielan.

Debata Kaczyński kontra Kwaśniewski odbędzie się w poniedziałek o godz. 20. Transmisja m.in. w TVN24.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24