Polska

Drugi pożar szkoły koranicznej

Polska

sxc.huOgień wybuchł na dachu szkoły

Pożar szkoły koranicznej Białymstoku. Obiekt płonął już drugi raz w tym tygodniu. Wszystko wskazuje, że było to podpalenie.

Pożar na dachu budynku wybuchł w czwartek późnym wieczorem - poinformował Paweł Ostrowski, rzecznik prasowy komendy miejskiej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Szybko zawiadomieni przez sąsiadów strażacy ugasili ogień, zanim się rozprzestrzenił, dzięki czemu straty materialne nie są znaczne.

Sprawę bada policja

Przedstawiciele białostockiej gminy muzułmańskiej poinformowali, że to już kolejny pożar na tej budowie. W połowie października w budynku gospodarczym na terenie posesji również wybuchł pożar. Spłonął wtedy m.in. zbiór książek do nauki religii islamskiej i inne wydawnictwa wyznaniowe. Straty gmina szacuje na 5 tys. zł.

Sprawą tego pożaru zajęła się policja. Gmina muzułmańska chce złożyć zawiadomienie także w związku z pożarami dachu z tego tygodnia.

Teren budowy nie jest dozorowany

Teren budowy jest ogrodzony, ale nie jest na stałe dozorowany. W ostatnich tygodniach przedstawiciele gminy muzułmańskiej porządkowali teren, na którym niedługo ma ruszyć znowu budowa (została przerwana kilka lat temu ), ale w związku ze zbliżającym się islamskim Świętem Ofiarowania , które rozpoczęło się w piątek - prace przerwano.

Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Tu jest siedziba jednej z dziewięciu w kraju gmin muzułmańskich i dwa domy modlitw, bo w mieście nie ma meczetu. Tutaj także są organizowane lekcje religii islamskiej.

Budowana od początku lat 90-tych.

Plany budowy w Białymstoku Centrum Kultury Islamu zrodziły się na początku lat 90. Budowę rozpoczęto, ale z powodu trudności finansowych, przez wiele lat była wstrzymana. Obiekt jest w stanie surowym. Według informacji pochodzących ze źródeł w białostockiej gminie muzułmańskiej, niedługo budowa ma ruszyć, ma jej patronować ambasada Arabii Saudyjskiej w Polsce.

Dokończenie budowy jest jednym z priorytetowych zadań władz Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. Gminy wyznaniowe, w tym białostocka, są częścią struktury organizacyjnej związku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości