Polska

"Żądamy podwyżek dla nauczycieli, żeby ktoś uczył nas, jak poprawnie mówić, pisać, liczyć"

Polska

[object Object]
Wrocławscy uczniowie wspierają strajkujących nauczycieli tvn24
wideo 2/35

Ponad 377 tysięcy uczniów VIII klas szkół podstawowych zdawało we wtorek egzamin z matematyki. Jest to jednocześnie dziewiąty dzień od rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Zapowiedziano, że w czwartek o godzinie 10 rozpoczną się kolejne rozmowy pomiędzy związkowcami a stroną rządową. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że zostanie przedstawione na nim takie porozumienie, na jakie zgodziła się oświatowa Solidarność. Prezes ZNP Sławomir Broniarz ostrzegł, że na jego "podpisanie nie ma absolutnie jakiejkolwiek szansy".

21:06

- Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli - ocenił w "Faktach po Faktach" politolog, prof. Rafał Matyja.

19:15

Prezydent: okrągły stół to dobry pomysł, jestem gotów udostępnić Belweder

- Zgodziłem się z propozycją, z jaką przyszła do mnie pani przewodnicząca (Dorota Gardias), żeby ten okrągły stół odbył się w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego, bo to właśnie rada jest miejscem debaty i dialogu. I są w niej już w tej chwili i związki zawodowe, i rząd - mówił w Kole (woj.wielkopolskie) Andrzej Duda.

18:38

Około 200 uczniów wrocławskich szkół zebrało się pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim w geście poparcia dla strajkujących nauczycieli.

Protestujący mieli transparenty "Prestiż, godność, edukacja", "Zalewska, nie zdałaś", "Uczniowie LO 3 murem za nauczycielami" czy "LO XIV Wytrwamy".

16:23

Przedstawiciele inicjatywy "Wrocław wspiera nauczycieli" złożyli w kancelarii premiera skrzynkę z prawie 50 tysiącami podpisów pod apelem o natychmiastową realizację postulatów strajkujących pracowników oświaty.

- To apel do rządu, do premiera i do ministra edukacji narodowej o pilną i natychmiastową realizacje postulatów strajkowych Związku Nauczycielstwa Polskiego i wszystkich strajkujących nauczycieli - powiedziała podczas konferencji organizatorka akcji Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

15:53

Uczniowie z zespołu szkół nr 20 we Wrocławiu wspierają protestujących nauczycieli oraz starszych kolegów z ósmej klasy, którzy piszą egzaminy. - Żądamy podwyżek dla nauczycieli, żeby ktoś uczył nas jak poprawnie mówić, jak poprawnie pisać, liczyć - mówili, trzymając w rękach transparent z celowo popełnionymi błędami ortograficznymi: "Rzondamy podwyżek dla nauczycielóf".

Wrocławscy uczniowie wspierają nauczycieli
Wrocławscy uczniowie wspierają nauczycielitvn24
14:38

Narasta determinacja nauczycieli, żeby nie klasyfikować młodzieży, tylko to nie jest wina tych nauczycieli - stwierdził prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, odpowiadając na pytanie, czy możliwe jest, że w szkołach nie zostaną zwołane rady klasyfikacyjne.

14:28

W Łodzi bez przeszkód odbyły się egzaminy ósmoklasistów. Są też skompletowane składy komisji egzaminacyjnych na środę – poinformował wiceprezydent miasta Tomasz Trela. Dodał, że nadal strajk trwa w ponad 300 łódzkich placówkach oświatowych.

14:07

- PSL jest gotowe do wzięcia udziału w okrągłym stole w sprawie edukacji, który powinien się odbyć natychmiast, a nie po świętach - powiedział poseł ludowców Piotr Zgorzelski. - Do rozmów powinni zostać zaproszeni samorządowcy oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz oświaty - dodał.

13:43

Lubnauer: Nowoczesna weźmie udział w okrągłym stole w sprawie oświaty, ale nie może być on grą rządu na zwłokę w stosunku do strajkujących nauczycieli

- Jako Nowoczesna zawsze byliśmy zwolennikiem rozmowy o edukacji. Ten okrągły stół jest o trzy i pół roku za późno ze względu na to, że trzeba było zrobić taki wtedy, kiedy dokonywano zmian, które nazywamy deformą edukacji - mówiła szefowa Nowoczesnej.

13:19

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami, nie ma absolutnie żadnych zakłóceń - zapewniała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, mówiąc o przebiegu wtorkowego egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Przekazała, że rząd jest gotowy do przeprowadzenia matur, nie odpowiedziała jednak, czy planuje wydać specjalne rozporządzenie, jeśli doszłoby do sytuacji, że w większości szkół nie uda się zwołać rad klasyfikacyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ >

13:18

Prezes ZNP: nie ma absolutnie jakiejkolwiek szansy, abyśmy podpisali porozumienie, które podpisała Solidarność

13:17

Szef ZNP: związek upiera się przy tym, że musi być mediator, który będzie między tymi stronami próbował zawrzeć jakiekolwiek porozumienie

13:14

Broniarz: to jest ciąg dalszy tych rozmów, które prowadzimy w ramach Rady Dialogu Społecznego

13:12

Prezes ZNP Sławomir Broniarz: my jesteśmy do rozmów gotowi, pytanie z czym przyjdzie strona rządowa. Jeżeli przyjdzie ponownie z porozumieniem w wersji solidarnościowej, trudno będzie o jakiekolwiek porozumienie

13:06

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze egzaminów ósmoklasistów z matematyki

ZOBACZ ARKUSZ Z MATEMATYKI >

13:04

- Będziemy mieli również ze sobą porozumienie, do którego przystąpiła już Solidarność, z nadzieją na to, że pozostałe centrale związkowe zdecydują się na jego podpisanie - powiedział Dworczyk. Poinformował również, że w spotkaniu poza nim weźmie udział wicepremier Beata Szydło jako przewodnicząca delegacji rządowej.

13:00

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział Polskiej Agencji Prasowej: przyjęliśmy zaproszenie od przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Doroty Gardias na spotkanie prezydium RDS w najbliższy czwartek o godz. 10.

12:59

- Wzywamy premiera Morawieckiego, żeby takie spotkanie - dotyczące postulatów nauczycieli - odbyło się jak najszybciej, przed świętami Wielkiej Nocy, tak, żeby setki tysięcy nauczycieli, którzy dziś strajkują, którzy z niepokojem myślą o swojej przyszłości, mogli zakończyć ten protest porozumieniem z rządem - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

12:56

Jesteśmy gotowi, żeby w każdej chwili usiąść do rozmów, które doprowadzą do zakończenia protestu nauczycieli, doprowadzą do podwyżek dla nauczycieli, które będą odpowiadały ich aspiracjom i potrzebom - zadeklarował we wtorek rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec na konferencji prasowej w Sejmie.

12:39

W czwartek o godz. 11 związkowcy będą czekać na stronę rządową w Radzie Dialogu Społecznego - poinformował TVN24 Związek Nauczycielstwa Polskiego.

12:32

Dekowska: rodzice w Polsce są chyba zupełnie niewidzialni, a szczególnie w tym konflikcie są przezroczyści dla rządu

12:31

Dekowska: domagamy się tego, aby premier Morawiecki zaprosił nas w tym tygodniu, jak najszybciej, bez żadnej zwłoki, do okrągłego stołu, abyśmy mogli przedstawić naszą perspektywę

12:25

Aneta Dekowska założycielka Obywatelskiego Komitetu Rodziców: nie chcemy być wykorzystywani w trakcie tego konfliktu. Chcemy być stroną w dialogu, chcemy zostać zaproszeni do okrągłego stołu

12:21

Biedroń: mam też takie poczucie, że ten rząd gra na zwłokę (…), licząc na to, że sympatie Polek i Polaków obrócą się przeciwko nauczycielom, a wtedy sprawa przycichnie, wtedy sprawa zostanie zamieciona pod dywan. My - jako Wiosna - na pewno do tego nie dopuścimy

12:20

Lider partii Wiosna: okrągły stół powinien być zwołany już dzisiaj, nie po świętach

12:16

Biedroń: nie może być tak, że rozmowy, których dzisiaj nie ma, będą prowadzone w przyszłości bez udziału rodziców, bez ich wizji

12:13

Lider partii Wiosna Robert Biedroń: solidaryzując się w pełni z nauczycielami, widzimy, że cenę za brak reakcji pana premiera Morawieckiego, pani minister Zalewskiej, a przede wszystkim prezesa Jarosława Kaczyńskiego (…) płacą przede wszystkim dzieci, młodzież i rodzice

Biedroń o strajku nauczycieli: cenę za brak reakcji rządzących płacą dzieci, młodzież i rodzice
Biedroń o strajku nauczycieli: cenę za brak reakcji rządzących płacą dzieci, młodzież i rodzicetvn24
11:19

To prawo oświatowe, które wygenerowała minister Anna Zalewska, w konsekwencji obróci się przeciwko dzieciom - mówił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Szef nauczycielskich związkowców komentował między innymi przebieg egzaminów ósmoklasistów, oceniał również stan edukacji po zmianach wprowadzonych przez rząd PiS.

- Posprzątanie po pani minister Annie Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą - zaznaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ >

11:05

Morawiecki: zaproszenie do okrągłego stołu otrzymają między innymi związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i osoby z opozycji

11:00

Premier: prawdopodobnie w przyszłą środę, czwartek lub w piątek pierwsza sesja okrągłego stołu w sprawie edukacji

- Takie mamy kalendarium na dziś przyjęte, przedyskutowane na Radzie Ministrów - podkreślił Morawiecki.

10:59

Premier: w czwartek zaproponujemy konkretną formułę dotyczącą okrągłego stołu w sprawie oświaty

10:59

Premier Mateusz Morawiecki: w czwartek zaproponujemy konkretną formułę dotyczącą okrągłego stołu w sprawie oświaty

- Właśnie teraz pracujemy nad tym, żeby w czwartek zaproponować konkretną formułę. Przede wszystkim chcemy, żeby w sposób obiektywny wyłonione były reprezentacje organizacji, które zajmują się edukacją, tak zwanych organizacji pozarządowych i reprezentacja rodziców - powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

10:48

Minister Zalewska pytana, czy możliwa jest decyzja, że radę pedagogiczną będą tworzyć tylko niestrajkujący nauczyciele, odparła: prawo oświatowe obowiązuje

Szefowa MEN dopytywana na konferencji prasowej, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda zalecenia, jak mają być zwoływane rady pedagogiczne i jakie decyzje mogą być na nich podejmowane, odpowiedziała, że "dyrektorzy (…) poprosili o spotkania z kuratorami. Myślę, że będą tam wyjaśniane wszystkie wątpliwości".

10:44

Szefowa MEN pytana o możliwość zwołania rad pedagogicznych, jeśli będzie na nich obecna mniej niż połowa nauczycieli: kuratorzy i dyrektorzy szukają różnego rodzaju pomysłów i rozwiązań

Zalewska zaznaczyła także, że "prawo oświatowe mówi jednoznacznie (...) - nie ma takiej możliwości".

Dopytywana, czy gdyby tak się stało, decyzje rady byłyby nieważne, odpowiedziała: - nie znamy takich sytuacji. Wiemy, że w strajkujących szkołach cztery procent szkół wystawiło oceny i podjęło już uchwały klasyfikacyjne, jeszcze przed rozpoczęciem strajku

10:41

Zalewska: ze związkowcami spotykamy się przez cały czas od początku kadencji, wiele udało nas się zdziałać, zrobić dla nauczycieli

10:30

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas konferencji prasowej: gospodarzem okrągłego stołu jest pan premier Mateusz Morawiecki, to on będzie zapraszał, będzie mówił o tym publicznie

09:24

Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych to także dziewiąty dzień strajku nauczycieli.

09:14

Łoboda: gdzie był ten rząd przez ostatnie trzy lata, kiedy mieliśmy czas na debatę o edukacji.

09:09

Dorota Łoboda z ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, warszawska radna: myślę, że ten okrągły stół nie rozwiąże problemu i tu nie ma co debatować tygodniami. Postulaty nauczycieli są jasne. Oni oczekują konkretnych podwyżek.

09:07

Egzamin z matematyki rozpoczął się we wtorek po godz. 9 dla ponad 377 tysięcy uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tysiąca szkół w kraju.

W poniedziałek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, a w środę czeka ich egzamin z języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

09:02

Jeżeli zostanie przyjęta formuła, którą będziemy proponować, to będą to wielotygodniowe rozmowy. Powinna być silna reprezentacja zewnętrznych ekspertów - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło.

Odniosła się do zaproponowanych przez premiera rozmów dotyczących oświaty w formule okrągłego stołu. Jej zdaniem w spotkaniach powinni brać udział również reprezentanci opozycji.

09:00

Po godzinie 9 rozpoczął się egzamin ósmoklasistów z matematyki. Jego wynik uczniowie poznają 14 czerwca.

08:50

We wtorek drugi dzień egzaminu dla ósmoklasistów. Na razie udaje się przeprowadzać egzaminy, ale coraz częściej powtarza się pytanie, co z promocjami uczniów i maturą. Nauczyciele powtarzają, że są zdeterminowani. A rząd, że jest gotowy do rozmów. Problem polega na tym, że ciągle chce rozmawiać o tych samych propozycjach. Propozycjach, które nauczyciele odrzucają.

ZOBACZ MATERIAŁ PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" >

08:45

Nauczyciel Roku 2007: ciągle i niezmiennie apeluję o poszanowanie własnych wyborów, bo każdy nauczyciel w swoim sumieniu musi wybrać, czy będzie strajkował, czy nie.

08:43

Włodarski: przez to, że nauczyciele będą strajkować, może się tak zdarzyć, że uchwały dotyczące klasyfikacji uczniów nie zostaną podjęte. Wówczas jest bardzo ciężka sytuacja prawna.

08:39

Wiesław Włodarski, Nauczyciel Roku 2007 we "Wstajesz i wiesz", w TVN24: skoro strona rządowa nie przedstawia chęci do poprawy naszej sytuacji, to musimy wykorzystać te możliwości, które mamy. Jedną z nich jest strajk.

08:33

Joanna Kopcińska podkreśliła, że według niej okrągły stół byłby okazją do dyskusji nie tylko o wynagrodzeniach nauczycieli.

- Zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania - tylko w tym roku podwyżkę 15 procent wynagrodzeń nauczycieli, (co daje - red.) w sumie od 2017 roku 22 procent. Czy to wystarczy? Nie. Czy poprawia byt nauczycieli wystarczająco? Nie. Czy to koniec problemu? Oczywiście nie. Dlatego ta szeroka dyskusja. Owszem, o godnych uposażeniach nauczycieli, ale również o jakości edukacji. Musimy na ten temat rozmawiać - oceniła rzeczniczka rządu.

08:31

Nie ma warunków brzegowych przystąpienia do rozmów okrągłego stołu na temat oświaty, ale premier Mateusz Morawiecki apeluje o zawieszenie strajku - mówiła we wtorek w radiowej Jedynce w "Sygnałach Dnia" rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

- Wtedy, gdy te egzaminy się zakończą, zaraz po świętach - a przecież nauczyciele mają rodziny i wszyscy z tych osób protestujących chcą spędzić święta w gronie swoich najbliższych - zapraszamy do okrągłego stołu, my go w tej chwili przygotowujemy tak, żeby jakość tej debaty była na wysokim poziomie - dodała Kopcińska.

Kopcińska: premier Mateusz Morawiecki apeluje o zawieszenie strajku
Kopcińska: premier Mateusz Morawiecki apeluje o zawieszenie strajku Polskie Radio / Jedynka
08:22

Szef ZNP: problemem dla rządu nie są same egzaminy, ale to, kto je sprawdzi.

08:19

Broniarz: uprawnienia pedagogiczne może mieć także osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądowym, wyrzucona ze szkoły, z zakazem pracy w szkole.

08:17

Prezes ZNP Sławomir Broniarz w TVN24: tworzenie aktu prawnego pod bieżące potrzeby, tu i teraz, w sytuacji, gdy dwie godziny po egzaminie ten akt prawny traci jakąkolwiek aktualność, jest naszym zdaniem psuciem prawa.

Broniarz odniósł się w ten sposób do nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur), którą na początku kwietnia podpisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne.

ZNP zawnioskował do Najwyższej Izby Kontroli o "rozważenie zasadności zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego" rozporządzeń MEN umożliwiających poszerzanie zespołów egzaminacyjnych.

08:12

Szef ZNP: szkoła wymaga dostosowania do rzeczywistości

08:09

Broniarz: nie ulega wątpliwości, że posprzątanie po pani minister Annie Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą

07:51

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w TVN24: dramatem polskiej edukacji jest nieustanność jej reformowania

Szef ZNP: dramatem polskiej edukacji jest nieustanność jej reformowania
Szef ZNP: dramatem polskiej edukacji jest nieustanność jej reformowaniatvn24
07:46

Beata Szydło w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl: dziś na Radzie Ministrów uzgodnimy datę i konkretne ustalenia okrągłego stołu

07:45

Szydło: przy okrągłym stole powinni usiąść wszyscy, również reprezentanci opozycji

Beata Szydło o okrągłym stole w "Rozmowie Piaseckiego"
Beata Szydło o okrągłym stole w "Rozmowie Piaseckiego" tvn24
07:43

Wicepremier: premier mówiąc, że jest patronem okrągłego stołu daje jasny sygnał, że to jest sprawa całego rządu i cały rząd będzie chciał być tutaj zaangażowany

07:40

Beata Szydło: na pewno okrągły stół będzie trwał dłużej niż tylko jedno posiedzenie. Ze strony rządu potrzebna będzie reprezentacja, która będzie mogła się zaangażować

07:37

Wicepremier Beata Szydło w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl, pytana, czy wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin siądzie do okrągłego stołu z nauczycielami: będziemy o tym decydować, będziemy o tym rozmawiać

10:30

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas konferencji: gospodarzem okrągłego stołu jest pan premier Mateusz Morawiecki, to on będzie zapraszał, będzie mówił o tym publicznie

We wtorek uczniowie VIII klas szkół podstawowych piszą drugą z trzech części egzaminu ósmoklasisty - egzamin z matematyki. W środę czeka ich egzamin z języka obcego.

ZOBACZ RELACJĘ Z PIERWSZEGO DNIA EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTÓW >

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Strajk nauczycieli

8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI >

Według ZNP we wtorek strajkowało 74,39 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek, według związkowców, skala protestu była na podobnym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować czy zawiesić udział w strajku na czas egzaminów.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zaprosił środowiska nauczycielskie, ekspertów, pedagogów, wychowawców, ale także rodziców, związkowców i pracodawców do rozmów w sprawie oświaty w formule okrągłego stołu "zaraz po świętach". Z kolei nauczyciele z ponad 100 szkół wystosowało listy otwarte do premiera, domagając się powrotu do rozmów jeszcze przed świętami.

Autor: js,akr//now / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości