Kto został, kto odchodzi? Zobacz wyniki drugiej tury wyborów

TVN24

Aktualizacja:
TVN24 PoznańDo zmiany władzy nie dojdzie m.in. w Szczecinie, Olsztynie i w Suwałkach

Szczecin, Olsztyn i Suwałki - m.in. tam mieszkańcy zaufali obecnie urzędującym prezydentom i zapewnili im kolejną kadencję. Do zmiany dojdzie natomiast m.in. w Łomży, Jastrzębiu-Zdroju czy w Opolu.

WIEMY, KTO WZIĄŁ SZEŚĆ DUŻYCH MIAST. ZOBACZ WYNIKI

W Szczecinie i Olsztynie - bez zmian

W Szczecinie ze znaczną przewagą wygrał Piotr Krzystek. Uzyskał 71,93 proc. głosów - podała Miejska Komisja Wyborcza, po podliczeniu głosów ze 100 proc. komisji. Pokonał niezależną kandydatkę Małgorzatę Jacynę-Witt, które zdobyła 28,07 proc. poparcia.

Bez zmian także w Olsztynie. Wybory na prezydenta wygrał Piotr Grzymowicz różnicą ok. 500 głosów - podała Miejska Komisja Wyborcza po podliczeniu głosów ze stu procent komisji. Na obecnego prezydenta głosowało 28 732 osób, a na jego kontrkandydata - 28 204 wyborców.

Renkiewicz zostaje w Suwałkach

Czesław Renkiewicz będzie dalej prezydentem Suwałk - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Głosowało na niego 63,57 proc. osób, na jego rywala Grzegorza Gorlo z PiS 36,43 proc. Komisja podała, że na Renkiewicza głosowało 11 tys. 505 osób, na Gorlo - 6 tys. 593 osoby. Frekwencja wyborcza w Suwałkach wyniosła 33,59 proc. - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Suwałkach Maciej Romotowski.

Jelenia Góra i Konin z kolejną kadencją

Również w Jeleniej Górze mieszkańcy ponownie wybrali urzędującego prezydenta - Marcina Zawiłę. Jak poinformowała miejska komisja wyborcza, po przeliczeniu wszystkich protokołów, Zawiła otrzymał 59 proc. głosów jeleniogórzan.

Także urzędujący prezydent Konina Józef Nowicki (SLD) wygrał II turę wyborów zdobywając poparcie 52,24 proc. głosujących – poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. Nowicki wyprzedził Małgorzatę Waszak (PO) o kilkaset głosów.

W Opolu i w Łomży po nowemu

W Opolu wygrał kandydat stowarzyszenia Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski, uzyskując 67 procent i pokonując tym samym Marcina Ociepę. Kandydat komitetu Razem dla Opola zdobył nieco ponad 32 procent głosów.

Do zmiany dojdzie także w Łomży. Jak podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza Mariusz Chrzanowski z PiS pokonał dotychczasowego prezydenta Mieczysława Czerniawskiego z SLD. Chrzanowski zdobył 67,67 proc. głosów, Czerniawski 32,33 proc. Na Chrzanowskiego mieszkańcy Łomży oddali 11 tys. 367 głosów, na Czerniawskiego 5 tys. 431 głosów.

Jastrzębie-Zdrój, Elbląg, Tarnobrzeg - tam nowy prezydent

Z dotychczasowym prezydentem Marianem Janeckim z Jastrzębskiej Wspólnoty pożegnali się także mieszkańcy w Jastrzębiu-Zdroju. Bezpartyjna, popierana przez Platformę Obywatelską Anna Hetman wygrała drugą turę wyborów, pokonując urzędującego prezydenta Mariana Janeckiego (Jastrzębska Wspólnota, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość).

Z kolei w Elblągu to Witold Wróblewski, startujący z własnego komitetu z poparciem PSL, PO i SLD, został prezydentem Elbląga - uzyskał 55,23 proc. głosów. Po porażce sprawującego dotychczas ten urząd Jerzego Wilka, PiS nie ma już w woj. warmińsko-mazurskim żadnego prezydenta miasta. Jak poinformował urzędnik wyborczy z miejskiej komisji wyborczej w Elblągu Maciej Cichosz, na Wróblewskiego oddano 55,23 proc. głosów, a na Wilka 44,77 proc. Nowy prezydent uzyskał poparcie 17 180 osób, na poprzedniego zagłosowało 13 925 wyborców - to oficjalne wyniki ze wszystkich 62 obwodów głosowania.

Grzegorz Kiełb (KWW Moje Miasto Tarnobrzeg) został nowym prezydentem Tarnobrzega (Podkarpackie) – podała oficjalnie w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza. Kiełb pokonał dotychczasowego prezydenta miasta Norberta Mastalerza (PO), którzy rządził Tarnobrzegiem od 2010 r.

Z wicemarszałka na prezydenta Tarnowa

Według nieoficjalnych danych ze 100 proc. komisji wicemarszałek województwa małopolskiego minionej kadencji Roman Ciepiela (PO) wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie, uzyskując 51,5 proc. poparcia. Pokonał kandydata PiS radnego miejskiego Kazimierza Koprowskiego, który zdobył 48,5 proc. głosów.

Rzecznik prezydentem Ciechanowa

Z kolei rzecznik prasowy ludowców Krzysztof Kosiński (PSL) zdobył fotel prezydenta Ciechanowa (Mazowieckie) i uzyskał 56,92 proc. głosów. Jego rywal, dotychczasowy prezydent miasta, Waldemar Wardziński (PO) zdobył 43,08 proc. głosów.

Rewolucja także w Radomiu. Ubiegający się trzeci raz o fotel prezydenta Andrzej Kosztowniak z PiS przegrał z politykiem PO, Radosławem Witkowskim - wynika z nieoficjalnych informacji.

Młodość na start w Starachowicach i w Białej Podlaskiej

W Starachowicach drugą turę wyborów wygrał 25-letni Marek Materek. Zdobył 58,54 proc. głosów i tym samym został najmłodszym prezydentem w Polsce. Z wykształcenia politolog, bezpartyjny, startujący z własnego komitetu, choć z poparciem PSL i PiS, pokonał kandydata SLD Sylwestra Kwietnia.

Z kolei 33-letni Dariusz Stefaniuk z PiS został w drugiej turze wybrany na prezydenta Białej Podlaskiej (Lubelskie). Pokonał dotychczasowego włodarza tego miasta Andrzeja Czapskiego. Stefaniuk zdobył 11 395 głosów (58,11 proc.), natomiast Czapski, który kandydował z komitetu AS-Nasze Miasto Wspólne Dobro, uzyskał 8216 głosów (41,89 proc.).

Autor: eos/ja/kka / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty: