Bez poparcia PiS, ale i tak wygrał. Chrzanowski znów prezydentem Łomży

TVN24

Mariusz Chrzanowski wygrał z Agnieszką Muzyk
wideo 2/35

Mariusz Chrzanowski wygrał w II turze wyborów i będzie przez kolejną kadencję prezydentem Łomży (Podlaskie) - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Chrzanowski zdobył 75,98 procent głosów, a jego kontrkandydatka Agnieszka Muzyk (PiS) - 24,02 procent.

Jak podała w poniedziałek na swojej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), na Chrzanowskiego zagłosowało 14 866 osób, na Muzyk - 4 699 osób. Frekwencja wyniosła 40,72 proc.

W I turze wyborów, 21 października, Mariusz Chrzanowski uzyskał poparcie 44,15 proc. głosujących, a Agnieszka Muzyk - 23,03 proc.

Dwie kadencje radnego i prezydentura z ramienia PiS

Chrzanowski ma 34 lata i pochodzi z Łomży. Z wykształcenia jest prawnikiem. Zanim został prezydentem tego miasta, przez dwie kadencje był miejskim radnym PiS.

Przed czterema laty startował w wyborach na prezydenta Łomży jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem partia postawiła na Agnieszkę Muzyk, do czerwca zastępcę prezydenta Łomży.

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Łomży

Usunięty z partii

Chrzanowski jednak ze startu nie zrezygnował i zrobił to z własnego komitetu wyborczego (został za to z PiS usunięty), który wprowadził też swoich kandydatów do nowej rady miasta. W 23-osobowej radzie KWW Mariusza Chrzanowskiego ma w nowej kadencji sześciu radnych; ośmiu ma Prawo i Sprawiedliwość, po czterech Koalicja Obywatelska i KWW Przyjazna Łomża, zaś ostatni mandat - Bezpartyjni Samorządowcy.

W województwie podlaskim są trzy miasta, gdzie w wyborach samorządowych wybierany był prezydent. W Białymstoku i Suwałkach wybory zostały rozstrzygnięte w I turze, a swoje stanowiska utrzymali Tadeusz Truskolaski i Czesław Renkiewicz.

Autor: asty//kg / Źródło: PAP