Polska

"Dramatyczny, przeklęty Katyń"

Polska

Aleksander Kwaśniewski: Ten przeklęty Katyń
TVN24/fot.PAPAleksander Kwaśniewski: Ten przeklęty Katyń

- Zwykliśmy mówić, że "nie ma ludzi niezastąpionych". Powiadam: tam zginęło wielu ludzi niezastąpionych - mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Brak mi słów. To jest nieszczęście, drugie po Katyniu. Tam nam próbowano głowę odciąć i teraz też zginęła elita naszego kraju - dodaje jego poprzednik Lech Wałęsa.

Lista osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu, przekazana przez Kancelarię Prezydenta

Wałęsa zaznacza, że mimo różnic, katastrofa pod Smoleńskiem to "wielka strata dla narodu, którą trudno będzie uzupełnić". - Długo to potrwa - zaznacza były prezydent. I po chwili dodaje, że w takich momentach jak dziś, powinniśmy sobie przypomnieć "jak nasze życie jest mało warte".

Lech Wałęsa o katastrofie prezydenckiego samolotu
Lech Wałęsa o katastrofie prezydenckiego samolotuTVN24

"To tragedia nas wszystkich"

Aleksander Kwaśniewski mówi to samo. - Lecieli tam, żeby uczcić pamięć pomordowanej elity. Giną, nie oddawszy im tego hołdu. To rana, którą bardzo trudno będzie zabliźnić. Każde to nazwisko jest jak cios nożem - podkreśla. Trzy z tych nazwisk były szczególnie bliskie byłemu prezydentowi.

- Jerzy Szmajdziński, Jolanta Szymanek-Deresz, Izabela Jaruga-Nowacka. - Nie znajduję słów, żeby wyrazić mój żal. Trudno znaleźć jakiekolwiek słowo otuchy. To dramatyczny, przeklęty Katyń. Kiedy się o tym dowiedziałem, każda minuta potęgowała dramat. Wiedzieliśmy, że te samoloty są już bardzo stare - przypomina. I dodaje: - To jest tragedia nas wszystkich. Przekazuje słowa najgłębszego współczucia mamie, Jarosławowi Kaczyńskiemu, wszystkim bliskim. Według Kwaśniewskiego, "jest to taki wypadek, taki samolot, że trudno uwierzyć w to, by ktokolwiek przeżył".

Na pokładzie TU-154, który rozbił się tuż przed 9 pod Smoleńskiem, było 88 osób. Wśród nich znajdowała się prezydencka para.

785-700-604 785-700-201 785-700-199 785-700-765 22/601-58-37 22/601-58-24 Specjalne numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot.PAP

Pozostałe wiadomości