Polska

Prezydent dziękuje rolnikom: nigdy nie zawiedliście Polski

Polska

Prezydent RP: polskim rolnikom potrzebna jest pomoc w obliczu miliardowych strat spowodowanych suszą
tvn24Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze

- To był bardzo trudny rok dla rolników - susza, która dotknęła Polskę, zniszczyła plony. Nie mam wątpliwości, że potrzebna jest pomoc ze strony państwa polskiego, ale też Unii Europejskiej - mówił podczas uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda. - Rolnicy strzegą bezpieczeństwa naszej ojczyzny nie tylko w znaczeniu militarnym, ale też energetycznym i żywnościowym - podkreślił.

- Na sztandarach, pod którymi stają polscy rolnicy, polscy chłopi od dziesięcioleci jest wypisane: żywią i bronią – mówił prezydent w przemówieniu do rolników z całej Polski, którzy co roku spotykają się w najważniejszym polskim sanktuarium, by dziękować za plony.

- Tak, polscy rolnicy nigdy nie zawiedli, także wtedy, kiedy trzeba było bronić ojczyzny. To przecież w dwudziestym roku na wezwanie Wincentego Witosa stanęli, by własną piersią bronić Polski przed sowiecką nawałą, to w czasie drugiej wojny światowej w batalionach chłopskich i innych organizacjach podziemnych, partyzanckich, w wojsku polskim, na wszystkim frontach (…) wszędzie byli ludzie polskiej wsi (…) gotowi własną piersią bronić i wyzwalać Polskę, walczyć o niepodległość. To właśnie w chłopskich, w rolniczych rodzinach jest utrzymywana nasza wielka tradycja patriotyzmu, wiary, ciężkiej pracy, modlitwy, tego co dla nas najważniejsze, tego dzięki czemu trwamy jako naród mimo wszelkich przeciwności – powiedział do zgromadzonych na Jasnej Górze rolników.

33. pielgrzymka

- Ta pielgrzymka przychodzi dzisiaj tutaj już po raz 33., przyszli tutaj rolnicy na wezwanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność w czasie stanu wojennego. Było was wtedy 300 tys. Zawsze przychodzicie tu dziękować naszej jasnogórskiej Królowej Polski za wasz ciężki trud, za chleb, za rodziny, za wszelkie dobro i modlić się o łaskę na rok następny – mówił prezydent.

Uroczystej sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp radomski Henryk Tomasik. W uroczystościach bierze udział również minister rolnictwa Marek Sawicki.

Dożynki Jasnogórskie to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie, gromadząca kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Podczas mszy składa się i święci chleb oraz wieńce żniwne.

Prezydent Andrzej Duda: przychodzicie tu dziękować za ciężki trud i chleb
Prezydent Andrzej Duda: przychodzicie tu dziękować za ciężki trud i chlebtvn24

Autor: asz / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości