Polska

Dostaniemy 11 tomów akt z katastrofy

Polska

TVN24Do Polski trafi kolejnych 11 tomów akt

Kolejnych 11 tomów akt śledztwa smoleńskiego trafi do Polski – dowiedziała się TVN24. Prokuratorzy Rosji i Polski na spotkaniu ustalili, że wśród przekazanych materiałów będą protokoły oględzin zwłok i miejsca katastrofy z dokumentacją fotograficzną.

Z informacji TVN24 wynika, że w przekazanych Polsce dokumentach nie będzie protokołów sekcji zwłok. Nie będzie także zapisów z czarnych skrzynek.

Coraz więcej, ale nie wszystko

W 11 tomach mają być m.in. protokoły zeznań świadków, ale nie wiadomo jeszcze których. Wiadomo, że rosyjscy prokuratorzy mają też przekazać stronie polskiej obszerną dokumentację fotograficzną miejsca katastrofy w Smoleńsku i protokoły z oględzin tego miejsca.

Nie wiemy jeszcze, co z sekcjami zwłok. Być może jest to pewien problem prawno-językowy, bo np. w Polsce jest tak, że dokonuje się oględzin zwłok i spisuje protokół ze "wstępnym" stwierdzeniem przyczyny zgonu, a potem czyni się adnotację, że ostateczna przyczyna będzie określona po wykonaniu "dodatkowych badań". Być może o to tu chodzi Maciej Kujawski, Prokuratura Generalna

- Nie wiemy jeszcze, co z sekcjami zwłok. Być może jest to pewien problem prawno-językowy, bo np. w Polsce jest tak, że dokonuje się oględzin zwłok i spisuje protokół ze "wstępnym" stwierdzeniem przyczyny zgonu, a potem czyni się adnotację, że ostateczna przyczyna będzie określona po wykonaniu "dodatkowych badań". Być może o to tu chodzi - mówił Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Generalnej. Według niego, te kwestie będzie wyjaśniał w Moskwie szef NPW.

Po rozmowie prokuratorów

Przekazanie dokumentów jest rezultatem rozmowy telefonicznej, jaką w poniedziałek po południu odbyli Prokurator Generalny Andrzej Seremet i zastępca szefa Głównej Prokuratury Federacji Rosyjskiej Aleksander Zwiagincew - powiedział Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Generalnej.

- Pan Zwiagincew zapewnił Prokuratora Generalnego, że 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa jest gotowe do przekazania stronie polskiej, i że gdy szef NPW płk Krzysztof Parulski uda się do Moskwy 17 sierpnia, otrzyma te dokumenty - mówił Kujawski. Według niego, Parulski ma rozmawiać w Moskwie na temat dalszego ciągu przekazywania nam rosyjskich dokumentów.

Stały kontakt

Seremet już w ostatnią środę informował posłów sejmowej komisji sprawiedliwości, że jest w stałym kontakcie z kierownictwem Głównej Prokuratury Federacji Rosyjskiej. Mówił, że nie będzie istotnego postępu w śledztwie smoleńskim, jeśli nie otrzymamy "czarnych skrzynek" i możliwości ich własnego odtworzenia, szczątków wraku samolotu i wyników sekcji zwłok ofiar katastrofy.

M.in. tego dotyczy pięć już wysłanych do Rosji wniosków o pomoc prawną. Szósty - zawierający m.in. wniosek o zabezpieczenie wraku przed skutkami atmosferycznymi - jest w przygotowaniu. W realizacji części jednego z wniosków Polska otrzymała już kilka tysięcy kart rosyjskiego śledztwa, m.in. zeznania części świadków i protokoły identyfikacji ciał.

Katastrofa Smoleńska

Rządowy Tu-154 rozbił się 10 kwietnia w Smoleńsku. Zginęło 96 osób lecących na uroczystości rocznicy zbrodni katyńskiej, wśród nich prezydent Lech Kaczyński.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości