Polska

Dorn: po stronie amerykańskiej powstaje wrażenie, że Polska stroi fochy

Polska

Dorn: po stronie amerykańskiej powstaje wrażenie, że Polska stroi fochy
tvn24Ludwik Dorn był gościem "Faktów po Faktach"

Odebranie telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona przez prezydenta Andrzeja Dudę "nie byłoby złamaniem żadnej reguły dyplomatycznej" - powiedział w "Faktach po Faktach" były wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta nie zaprzeczają, że prezydent odrzucił propozycję rozmowy z Tillersonem. Według nieoficjalnych doniesień sekretarz stanu miał dzwonić do Dudy przed jego decyzją w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział w Radio Zet we wtorek, że "w świecie cywilizowanym, jeżeli chodzi o rozmowy telefoniczne, to jest coś takiego, jak zasady obowiązujące w dyplomacji, że on jako minister nie zadzwoni na przykład do prezydenta (Władimira) Putina, czy do prezydenta Francji, czy do Donalda Trumpa". - To jest wbrew elementarnym zasadom - stwierdził Dera.

Ludwik Dorn w "Faktach po Faktach" ocenił, że "argumentacja ministra Dery, zwłaszcza odniesienie do własnej osoby, ma charakter mocno groteskowy".

Dwa rodzaje rozmów telefonicznych

Dorn powiedział, że w dyplomacji są "dwa rodzaje rozmów telefonicznych": takie, o których informuje się w oficjalnych komunikatach i rozmowy o charakterze poufnym, o których się nie mówi publicznie.

- Jeśli chodzi o rozmowy, które mają charakter poufny (...), to z tego, co ja wiem, to i prezydent (Francji Emmanuel - red.) Macron, i kanclerz (Niemiec Angela - red.) Merkel podnoszą słuchawkę - stwierdził.

Dodał, że są też przypadki rozmów telefonicznych amerykańskich sekretarzy stanu z prezydentami i premierami, o których się informuje. Wskazał komunikaty prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki po rozmowach z Tillersonem czy komunikaty Departamentu Stanu o rozmowach z prezydentem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Podkreślił, że Tillerson "jest osobą przyjmowaną przez prezydentów" w czasie zagranicznych wizyt, na przykład prezydenta Chin Xi Jinpinga, czy Rosji - Władimira Putina.

"Stroją fochy, obrażają nas"

Dorn powiedział, że gdyby prezydent Andrzej Duda podniósł słuchawkę, kiedy dzwonił Tillerson, to nie doszłoby do "złamania żadnej reguły dyplomatycznej".

- Jeżeli dzwoni sekretarz stanu, to znaczy, że stronie amerykańskiej zależy na rozmowie. Polski prezydent (...) odmawia. Po stronie amerykańskiej powstaje takie (wrażenie - red.): stroją fochy, obrażają nas, mają nas za nic, w sytuacji pewnego napięcia nie ma z kim rozmawiać, bo się obrazili i zadarli nosa, bo sekretarz stanu to za mało - powiedział Dorn.

Jego zdaniem odmowa rozmowy telefonicznej z Tillersonem "spowodowała to, że Departament Stanu poinformował stronę polską, że nie będzie do czasu rozwiązania problemu z ustawą o IPN spotkań polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu". Nawiązał w ten sposób do niejawnej notatki sporządzonej przez polską ambasadę w USA, którą opisał portal Onet. - To jest już fakt - stwierdził Dorn.

I dodał: - Żadne supermocarstwo nie może sobie pozwolić na takie traktowanie.

Zdaniem byłego wicepremiera Amerykanie mogli zainspirować kogoś w polskim MSZ, by ujawnić notatkę. - Mi się wydaje, że nasz ciężko urażony (...) sojusznik amerykański postanowił publicznie "dobrą zmianę" wytargać za uszy - stwierdził.

"W maju się przekonamy"

Dorn ocenił, że "w maju się przekonamy", czy rzeczywiście amerykańskie władze wstrzymały spotkania na najwyższym szczeblu z polskimi władzami. - 1 maja rozpoczyna się polska prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - wyjaśnił.

Podkreślił, że w styczniu, kiedy prezydencję obejmował Kazachstan, to prezydent Donald Trump przyjął w Białym Domu "bardzo kontrowersyjnego i despotycznego" prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.

Dorn: wszystko okaże się w maju
Dorn: wszystko okaże się w majutvn24

Zakaz handlu w niedziele

Pytany o zakaz handlu w niedziele, Dorn odpowiedział, że zdania na ten temat są podzielone, ale mimo wszystko liczba beneficjentów, czyli pracownicy sklepów i ich rodziny, jest "względnie nieliczna".

- Polakom zabiera się ich styl życia - ocenił. - Robi się rewolucję w tygodniowym i miesięcznym budżecie czasu, i podziale obowiązków w ramach rodziny, i modelu wspólnego spędzania czasu także przez rodziny.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich 30 lat polskie rodziny wypracowały sobie różne style życia i niedzielne zakupy połączone ze wspólnym, rodzinnym oglądaniem filmu są "rodzinnym modelem spędzania wolnego czasu".

Zdaniem byłego wicepremiera reakcja przyjdzie w maju. W kwietniu bowiem w aż cztery z pięciu niedziel sklepy pozostaną zamknięte. - To będzie masywne uderzenie w styl życia potężnej grupy Polaków - ocenił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Dorn o zakazie handlu: uderzenie w styl życia potężnej grupy Polaków
Dorn o zakazie handlu: uderzenie w styl życia potężnej grupy Polakówtvn24

Autor: pk/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości