Polska

Dorn: NIE dla utajnienia obrad Sejmu

Polska

Aktualizacja:
PAP\Tomasz GzellDorn: NIE dla utajnienia obrad

Ludwik Dorn nie zgodził się by sprawozdanie szefa speckomisji zostało przedstawione na forum Sejmu. Nie zamierza utajnić części posiedzenia izby, a posłów wysyła do tajnej kancelarii, gdzie będą mogli przeczytać stenogram z wczorajszego przesłuchania Janusza Kaczmarka. Problem w tym, że w kancelarii do dyspozycji będzie tylko jeden egzemplarz dokumentu.

Stenogram to pomysł samego marszałka. Tłumaczy, że chce w ten sposób umożliwić posłom zapoznanie się z "materiałem źródłowym", a nie tylko relacją. Materiał ma być gotowy do piątku rano. Wówczas szef speckomisji Paweł Graś (PO) zdecyduje, czy utajnić go w całości lub części. Dopiero potem marszałek ustali tryb dostępu posłów do dokumentu.

PO: Niech premier przerwie urlop Tymczasem Platforma Obywatelska chce, by premier przerwał urlop i sam "ustosunkował się do zarzutów, które bulwersują dzisiaj opinię publiczną w Polsce". - To jedyny sposób na rozwikłanie tego węzła gordyjskiego tajemnic i podejrzeń - tłumaczy wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Dodał, że podczas dzisiejszego posiedzenia konwentu seniorów zasugerował Ludwikowi Dornowi, aby ten "zadbał" o to, aby premier przerwał swój odpoczynek.

Drugi dzień sejmowej awanturyTVN24

Komorowski chciał też przekonać marszałka, żeby zgodził się na włączenie do porządku obrad głosowania nad wnioskiem PO o odwołanie ministra sprawiedliwości. Ludiwk Dorn jednak - jak mówił poseł PO - tematu nie podjął. To oznacza, że wniosek pojawi się dopiero na wrześniowym posiedzeniu Sejmu razem z resztą wniosków o odwołanie wszystkich ministrów. - Powinien jak najszybciej zostać odsunięty - tłumaczy pośpiech swojej partii Komorowski. Ziobrze zarzuca "permanentne" występowanie w roli sędziego we własnej sprawie, co - jego zdaniem - powoduje konflikt interesów.

Zaraz po rozpoczęciu obrad przez marszałka Sejmu Ludwika Dorna, SLD zgłosiło wniosek formalny. Klub zażądał, by przewodniczący speckomisji przedstawił Sejmowi informację na temat wczorajszego spotkania komisji z byłym szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem. Sojusz chce też, by ta część obrad była tajna. Jerzy Szmajdziński złożył wniosek zwołanie konwentu seniorów, który miałby uzupełnić porządek obrad o tę sprawę.

Obecnie trwa debata w Sejmie nt. akcji ABW w domu Barbary Blidy.

as

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP\Tomasz Gzell