Polska

Dopuszczą Millera do głosu

Polska

 
TVN24.plLeszek Miller nie ujawnił, czy zmienił zdanie i weźmie udział w konferencji.

Po zapowiedziach bojkotu rządowych uroczystości z okazji piątej rocznicy wejścia Polski do UE, jakie padły z ust kilku gości, organizatorzy zmienili plan spotkania. Leszek Miller, który zapowiadał, że w obchodach udziału nie weźmie, teraz zdradza, że został poproszony, by zabrać głos po prezydencie.

Kilka godzin po tym, jak politycy SLD Wojciech Olejniczak i Jerzy Szmajdziński w liście do premiera zaprotestowali przeciwko zaproszeniu na uroczystośćAleksandra Kwaśniewskiego, Leszka Millera i Włodzimierza Cimoszewicza wyłącznie jako gości, rzeczniczka UKIE poinformowała, że minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz rozmawiał we wtorek z Millerem.

"Charakter konferencji nieco się zmienił"

Spotkanie potwierdził były premier. Jak przyznał, podczas rozmowy Dowgielewicz powiedział mu, że "charakter konferencji nieco się zmienił".

- Poinformował mnie, że po premierze Donaldzie Tusku, Jose Manuelu Barroso wystąpi prezydent Lech Kaczyński i ja po prezydencie, jako ten premier, który kończył negocjacje i podpisał Traktat Akcesyjny – powiedział Miller.

Były szef rządu nie ujawnił jednak, czy potwierdził swoją obecność na konferencji.

"Taka formuła mnie nie urządza"

Kilka dni temu Leszek Miller zapowiedział, że mimo zaproszenia w organizowanych przez premiera obchodach nie weźmie udziału.

- Taka formuła mnie nie urządza. To Kwaśniewski i ja wprowadzaliśmy Polskę do Unii, a nie panowie Tusk i Saryusz-Wolski. Ten ostatni był zresztą członkiem rządu, po którym mój gabinet musiał wszystko naprawiać. To fałszowanie historii – mówił były premier w rozmowie z "Wprost".

Jak mówił, w czasie trwania obchodów zajmie się promocją swojej książki pt. "Tak to było", która odsłania kulisy polskiej akcesji.

Konferencja bez prezydentów

Bojkot uroczystości rocznicowych zapowiedział też prezydent Lech Kaczyński i były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W liście otwartym do premiera rezygnację z udziału w konferencji zapowiedział też Wojciech Olejniczak i Jerzy Szmajdziński.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości