"Tusk ma wiele powodów, żeby wrócić i ostatecznie rozegrać swoją partię z Kaczyńskim"

Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24
Palikot: Tusk ma wiele powodów, żeby wrócić i ostatecznie rozegrać swoją partię z Kaczyńskim
Palikot: Tusk ma wiele powodów, żeby wrócić i ostatecznie rozegrać swoją partię z KaczyńskimTVN24
wideo 2/24
TVN24Palikot: Tusk ma wiele powodów, żeby wrócić i ostatecznie rozegrać swoją partię z Kaczyńskim

Jarosław Kaczyński naruszył Donaldowi Tuskowi mir domowy, bo zaatakował dzieci, wzywał do prokuratury. On ma osobistą, taką samczą niechęć do Kaczyńskiego – mówił w "Tak jest" Janusz Palikot, były poseł i lider Twojego Ruchu, a obecnie przedsiębiorca. Komentował ewentualny powrót byłego polskiego premiera do krajowej polityki. Jego zdaniem obecny szef Europejskiej Partii Ludowej zdecyduje się na taki ruch. - Ale warunek jest taki, że on będzie szefem Platformy ponownie – zaznaczył.

Donald Tusk, były premier i były szef Rady Europejskiej, a obecnie lider Europejskiej Partii Ludowej, w piątkowym "Jeden na jeden" w TVN24 przyznał, że chciałby, "żeby w Polsce doszło do zmiany politycznej". - Nie mam potrzeby spełnienia ambicji personalnych, natomiast mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego i wolnościowego w Polsce – mówił. Nie odpowiedział jednak wprost na pytanie, czy chciałby przejąć z powrotem przewodnictwo w Platformie Obywatelskiej.

OGLĄDAJ "TAK JEST" NA ŻYWO W TVN24 GO

Tusk: chciałbym, żeby w Polsce doszło do zmiany politycznej
Tusk: chciałbym, żeby w Polsce doszło do zmiany politycznejTVN24

"Tusk ma wiele powodów, żeby wrócić i ostatecznie rozegrać swoją partię z Kaczyńskim"

O możliwych scenariuszach politycznej przyszłości Donalda Tuska mówił w "Tak jest" w TVN24 Janusz Palikot, były poseł i były lider Twojego Ruchu, który przez kilka lat działał także w strukturach Platformy Obywatelskiej. Obecnie - jak powiedział w programie - jest przedsiębiorcą.

Jego zdaniem "Tusk ma wiele powodów, żeby wrócić i ostatecznie rozegrać swoją partię z Kaczyńskim". - Tuskowi Kaczyński naruszył mir domowy, bo zaatakował dzieci, wzywał do prokuratury. On ma osobistą, taką samczą niechęć do Kaczyńskiego – ocenił. Zaznaczył przy tym, że "tu nie chodzi o płeć". - Tylko musi być taki mocny, silny osobnik, który walczy o swoją rodzinę. To musi być taki genotyp i taki genotyp Tusk ma – powiedział Palikot.

Gość TVN24 nie rozwinął swojej myśli i nie wskazał konkretnie na żadne prokuratorskie wezwania dotyczące Donalda Tuska. W ostatnich latach były premier był między innymi przesłuchiwany w charakterze świadka w Prokuraturze Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Miało to miejsce w sierpniu 2017 roku. Wcześniej, 19 kwietnia 2017 roku, Tusk był przesłuchiwany jako świadek w śledztwie przeciwko byłym szefom SKW, podejrzanym o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. 

"Nie ma to nic wspólnego z moją osobą". Prezes PiS o wezwaniu Tuska do prokuratury >>>

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? Janusz Palikot komentuje
Donald Tusk wróci do polskiej polityki? Janusz Palikot komentujeTVN24

"Ludzie muszą poczuć, że on osobiście ryzykuje, że wszystko przegra"

Zdaniem Janusza Palikota były premier i szef Rady Europejskiej, a obecny szef Europejskiej Partii Ludowej wróci do polskiej polityki. - Ale warunek jest taki, że on będzie szefem Platformy [Obywatelskiej – przyp. red.] ponownie – zaznaczył.

- Ludzie muszą poczuć, że on osobiście ryzykuje, że wszystko przegra – argumentował. Zdaniem Palikota były polski premier "jest świadomy tego, że jeżeli przyjdzie i powie: biorę pełną odpowiedzialność, najwyżej będę przegranym politykiem, ale nie mam zamiaru się oglądać na to, co było, chcę wziąć całą odpowiedzialność" i jeżeli "zostanie zwykłym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (…), to ludzie mu uwierzą".

Palikot o "wielkim marzeniu" Kaczyńskiego

Gość "Tak jest" był także pytany o ocenę polityki Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości. - Kaczyński zmierza do takiej władzy sakralnej, można powiedzieć – powiedział Palikot. - Używam tego słowa z pewną przesadą. Chodzi o to, że on chce być wyniesiony. Politycznie, cywilnie, nie mówię o religijnym wyniesieniu. Chce być wyniesiony jako taki wielki polityk, który dokonał dużej zmiany, przebudował elity, przebudował strukturę gospodarki. To jest jego wielkie marzenie – zaznaczył.

Palikot o "wielkim marzeniu" Kaczyńskiego
Palikot o "wielkim marzeniu" KaczyńskiegoTVN24

Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości