TVN24 | Polska

Budka: wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać Tuska do zaangażowania w polską politykę

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, TVN24
Budka: wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać Tuska do zaangażowania w polską politykęTVN24
wideo 2/6
TVN24Budka: wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać Tuska do zaangażowania w polską politykę

Szef Platformy Obywatelskiej mówi, że jest po bardzo dobrych rozmowach z byłym premierem.

Borys Budka pytany był w środę przez dziennikarzy w Sejmie, czy bierze pod uwagę wariant zrezygnowania z bycia przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. - Pojawiają się takie różne scenariusze. Ja raz jeszcze podkreślam, że jedyny wariant, który biorę pod uwagę, to wzmacnianie Platformy Obywatelskiej - odpowiedział szef PO.

Podkreślił, że jest po wielu bardzo dobrych rozmowach z Donaldem Tuskiem. - I wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać byłego przewodniczącego partii do jego bardzo mocnego zaangażowania się na polskiej scenie politycznej i żeby to było zaangażowanie na pełen etat - powiedział Budka.

Dodał, że "formułę zaproponujemy wspólnie, myślę (że - red.) w niedługim czasie". - Ale pozwolicie państwo, że to będzie specjalne wydarzenie i to będzie specjalna formuła, która być może spowoduje bardzo duże zaskoczenie - powiedział szef PO. Zapewnił, że "na pewno stanie się to przed wakacjami".

"To musi być poważne, mocne wejście"

Dopytywany, czy byłby gotów ustąpić z funkcji szefa partii, Budka odparł: - My rozmawiamy o wzmacnianiu Platformy Obywatelskiej, a nie o odejściach. - Nikt nie mówi o żadnych odejściach. Raz jeszcze mogę powiedzieć, że dobre scenariusze przed nami, napisane wspólnie z Rafałem Trzaskowskim i z Donaldem Tuskiem. Natomiast musicie państwo jeszcze chwilę zaczekać, bo to musi być poważne, mocne wejście w bardzo ciekawej, nowej konstrukcji, która myślę już niedługo się zrealizuje - powiedział Budka.

Leszczyna: to bardzo dobra wiadomość

Posłanka PO Izabela Leszczyna powiedziała, że "to bardzo dobra wiadomość". - Na początku lipca będziemy mieli Radę Krajową, przygotowujemy się do wyborów w regionach. Potrzeba Platformie, jak nam wszystkim po covidzie i po lockdownach kolejnych, energii, żeby iść do Polaków, żeby z nimi rozmawiać i żeby im pokazywać, jaki jest program Platformy Obywatelskiej po przejęciu władzy, jak wyobrażamy sobie Polskę i do tego Donald Tusk jest nam potrzebny - dodała.

Leszczyna o możliwym powrocie Tuska do polskiej politykiTVN24

Grupiński: na pewno Tusk będzie dla nas wzmocnieniem

- Na pewno w każdym przypadku Donald Tusk, jako zresztą honorowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej, będzie dla nas wzmocnieniem - powiedział wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Rafał Grupiński.

Jego zdaniem, "sporo nie tylko naszych wyborców, ale także przecież ludzi w strukturach liczy na to, że Donald Tusk zajmie się bieżącą polityką także z punktu widzenia wewnątrzkrajowego". Na pytanie, czy Tusk powinien zostać przewodniczącym PO, odparł, że to są decyzje Tuska i obecnego przewodniczącego Platformy.

Grupiński: na pewno Tusk będzie dla nas wzmocnieniemTVN24

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DONALDEM TUSKIEM Z 4 CZERWCA

Tusk: jestem gotów podjąć każdą decyzję, "żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw"

Od jakiegoś czasu media donoszą, że rozważany jest konkretny plan powrotu Donalda Tuska na krajową scenę polityczną. Doniesieniom tym Tusk nie zaprzeczył. Pytany o powrót do polskiej polityki 4 czerwca w TVN24 powiedział, że "mentalnie, emocjonalnie, życiowo" jest gotów podjąć każdą decyzję, "żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw". Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest "przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce".

Tusk pytany, czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego, PO "jako partia odpowiedzialnego centrum" jest absolutnie niezbędna, "jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych".

Autor:js/adso

Źródło: PAP, TVN24