Polska

Tusk do Dulkiewicz: Olu, prowadź nasze miasto

Polska

Donald Tusk wspominał Pawła Adamowicza (wideo z 14 stycznia)
Donald Tusk wspominał Pawła Adamowicza (wideo z 14 stycznia)tvn24
wideo 2/35

Gdańszczanie w tych smutnych dniach znów pokazali, co znaczy solidarność i godność - oświadczył w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza jego "młodzi następcy (...) zyskali powszechne uznanie i szacunek".

Szef Rady Europejskiej w poniedziałek przypomniał postawę mieszkańców Gdańska po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. "Gdańszczanie w tych smutnych dniach znów pokazali, co znaczy solidarność i godność" - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Ocenił także działania podejmowane przez współpracowników zamordowanego prezydenta po jego śmierci. Uznał, że "młodzi następcy Pawła zyskali powszechne uznanie i szacunek".

Tusk do Dulkiewicz: Olu, prowadź nasze miasto

Przewodniczący RE zwrócił się z apelem do Aleksandry Dulkiewicz, zastępczyni Adamowicza, która po jego śmierci została pełniącą obowiązki prezydent miasta.

"Olu, prowadź nasze miasto. Tak wszyscy odczytujemy wolę Twojego Szefa" - napisał Tusk.

To najprawdopodobniej nawiązanie do ewentualnego startu Dulkiewicz w zbliżających się przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska (ich termin wyznaczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na 3 marca)

Deklaracji, czy wystartuje w wyborach, Aleksandra Dulkiewicz do tej pory nie złożyła.

Partie deklarują rezygnację z wystawiania kandydatów

Już w ubiegły wtorek, dzień po śmierci prezydenta Gdańska, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska.

Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann pytany w poniedziałek, czy kandydata wystawi Platforma Obywatelska powiedział, że testamentem Pawła Adamowicza jest to, aby w przedterminowych wyborach w Gdańsku był jeden kandydat. Dodał, że Aleksandra Dulkiewicz "wydaje się oczywistym następcą tego, co Paweł zostawił w Gdańsku i tej myśli, z którą w Gdańsku rządził".

Również szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zapowiedziała w poniedziałek, że jej ugrupowanie nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska.

O takiej samej decyzji powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL poprze pełniącą obowiązki prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się ona na kandydowanie w wyborach.

Śmierć prezydenta Adamowicza

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia został zaatakował nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie dzień później zmarł. Pogrzeb prezydenta odbył się w sobotę. W pożegnaniu wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. Donald Tusk także uczestniczył w uroczystościach.

Autor: mjz//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości