Polska

Tusk: na miejscu polskiej delegacji bym demonstrował raczej uzasadnioną satysfakcję

Polska

[object Object]
Tusk: mamy dzisiaj do czynienia z sukcesemtvn24
wideo 2/18

Mamy dzisiaj do czynienia z sukcesem, to znaczy z utrzymaniem, a nawet wzmocnieniem jedności politycznej Unii Europejskiej. To szczególnie ważne przed rozpoczęciem negocjacji rozwodowych z Wielką Brytanią - podkreślił Donald Tusk po podpisaniu w sobotę Deklaracji Rzymskiej w 60. rocznicę rozpoczęcie procesu integracji europejskiej.

Donald Tusk został spytany przez korespondenta TVN24, czy podpisana w sobotę Deklaracja Rzymska mogła być bardziej ambitna, tak jak sugerowała to premier Beata Szydło. Tusk stwierdził jednak, że "nie chce komentować wrażliwości poszczególnych delegacji".

"Mamy do czynienia z sukcesem"

- Ale muszę powiedzieć, bo mam w pamięci deklarację sprzed 10 lat, na 50-lecie Traktatów Rzymskich, której nie udało się wówczas podpisać wspólnie, że mamy dzisiaj do czynienia z sukcesem - podkreślił Donald Tusk.

- To znaczy z utrzymaniem, a nawet wzmocnieniem jedności politycznej Unii Europejskiej w formacie 27 [państw członkowskich - red.], co jest szczególnie ważne przed rozpoczęciem negocjacji rozwodowych z Wielką Brytanią - dodał.

Jak stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej, "na miejscu polskiej delegacji bym demonstrował raczej uzasadnioną satysfakcję". - Większość wrażliwości typowych dla naszego regionu, w tym dla Polski, zostało w tej deklaracji uwzględnionych. Życzyłbym więc także większej wiary we własne siły i w powodzenie sprawy europejskiej, bo nie jest tak źle, jakby niektórzy chcieli by to widzieć - ocenił.

Tusk przyznał zarazem, że również obawiał się, czy strona polska zgodzi się podpisać dokument. - Dzisiaj nie, wczoraj nie, ale jeszcze trzy dni temu tak - powiedział.

Podpisanie wspólnej deklaracji

Sobotnia ceremonia na rzymskim Kapitolu upamiętniła 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. Udział w obchodach wzięli przywódcy 27 państw członkowskich, bez Wielkiej Brytanii, która przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty.

Wspólny dokument, podpisany przez premier Beatę Szydło, wyznacza kierunki rozwoju Unii i podkreśla dotychczasowe osiągnięcia integracji. Pod dokumentem, oprócz szefów państw i rządów, podpisali się także szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, lider Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Autor: mm\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości